Globálna populácia hmyzu klesá. Vedci zistili, ako sa rastliny pokúšajú prežiť

Globálna populácia hmyzu klesá. Vedci zistili, ako sa rastliny pokúšajú prežiť
Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia.sk

Populácia hmyzu sa výrazne zmenšuje. Každý rok klesne o dve percentá, znižuje sa aj druhová pestrosť. Nová štúdia popísala, ako sa rastliny pokúšajú prežiť hmyziu „apokalypsu“.

Ekológovia upozorňujú, že príčin vyhýnania hmyzu je viacero. Ide o kombináciu straty ich prirodzeného životného prostredia, používania pesticídov a klimatických zmien, informuje ČT24.

Tento nepriaznivý trend ovplyvňuje aj iné druhy fauny a flóry. Vedecký tím z Francúzska zverejnil štúdiu, v ktorej sa zameriava na adaptáciu rastlín.

Prečítajte si tiež:

Rýchla adaptácia

Dospeli k záveru, že mnohé druhy prechádzajú na samoopelivosť či autogamiu, teda opelenie piestika peľom, ktorý pochádza z toho istého kvetu.

Konkrétne sa zamerali na fialky roľné, pestované medzi rokmi 1992 až 2001. Vypestovali ich zo semien, ktoré boli 30 rokov uložené v biologickej banke. Vykonali genetickú analýzu a nakoniec skúmali, ktoré kvety budú čmeliaky opeľovať viac.

Po analýze zistili, že samoopelivosť u dnešných fialiek stúpla o 27 percent, pričom klesla produkcia nektáru.

Prečítajte si tiež:

Začarovaný kruh

Výsledky štúdie o rýchlej adaptácii rastlín na nové podmienky sa môžu zdať ako pozitívne. Tento pohľad je však podľa vedcov príliš zjednodušený.

I keď budú rastliny schopné prežiť aj pri zníženej populácii hmyzu, ekosystém sa tak dostane do začarovaného kruhu.

Adaptované rastliny sa stávajú pre hmyz menej atraktívnymi, a to by mohlo mať za následok ešte väčší pokles hmyzej populácie.

V niektorých častiach sveta klesla populácia hmyzu až o polovicu. Ak ľudstvo nezmení svoje návyky, hrozí nám hlad a zrútenie ekosystému. Pozrite si archívnu reportáž: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.