Vďaka fotografiám zistili, že je vážne chorý. Rodičia tak zachránili 3-ročnému Tomáškovi život

Vďaka fotografiám zistili, že je vážne chorý. Rodičia tak zachránili 3-ročnému Tomáškovi život
Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia.sk

Tomáško z nemeckého mesta Elmshorn sa narodil ako zdravý chlapec. Jeho rodičia si však všimli na viacerých fotografiách ojedinelý jav, ktorý sa pre istotu rozhodli konzultovať s lekárom – a rozhodli sa správne. Svojmu synovi tak zachránili život.

Rodičia si prezerali fotky svojho syna, pričom si na viacerých všimli, že sa mu v ľavom oku odráža svetlo inak ako v pravom. Ľavú zreničku mal za určitých svetelných podmienok bielu, pravá bola naopak vždy čierna, informuje denník Bild.

Prečítajte si tiež:

Lekári ich najskôr poslali domov

Najskôr sa zdôverili pediatrovi, ten im však povedal, že sietnica sa u dieťaťa stále vyvíja a ide o normálny jav. „To nám znelo ako logické vysvetlenie,“ cituje denník Tomášovu matku Melanie.

Keď mal jeden rok, začal prižmurovať oči. Na to mali lekári tiež presvedčivú odpoveď – svaly dieťaťa sa ešte poriadne nevyvinuli.

Tomášova zrenička sa neskôr sfarbila do sivo-žltej farby. To rodičov presvedčilo, aby navštívili špecialistu v nemocnici. Ten po jednom vyšetrení chlapcovi diagnostikoval rakovinu oka.

Prečítajte si tiež:

Do konca života bude slepý

Tomáškovi museli oko vyoperovať. „Mysleli sme si, že najhoršie, čo sa môže stať, je, že má šedý zákal a potrebuje okuliare. Zrazu mu museli vyoperovať celé oko,“ zdôverila sa matka.

Chlapcovi voperovali implantát. Na ľavé oko bude celý život slepý, no dobrou správou je, že sa vyhol chemoterapii a ďalšej komplikovanej liečbe.

K Tomášovmu prípadu sa vyjadrili aj odborníci z Childrens' Eye Cancer Foundation, ktorí skonštatovali, že rakovina oka bolo rozpoznateľná hneď na začiatku z fotografií.

„My ako rodičia sme hneď videli, že niečo nie je v poriadku. Nenašli sme však lekára, ktorý by nám uveril," dodáva Melanie.

Chlapec, ktorý bol nezvestný 6 rokov, sa vrátil domov. Pozrite si reportáž z archívu: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.