Zemetrasenie na Honšu si vyžiadalo najmenej štyri obete, USA ponúkli pomoc

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Najmenej štyri obete si vyžiadalo zemetrasenie, ktoré v pondelok zasiahlo prefektúru Išikawa na japonskom ostrove Honšu. Americký prezident Joe Biden ponúkol Japonsku zo strany USA pomoc. TASR správu prevzala z agentúry AFP, ktorá sa odvoláva na miestne úrady.

Japonsko v pondelok zasiahlo viacero zemetrasení. Epicentrum najsilnejšieho z nich so silou 7,6 bolo v prefektúre Išikawa na pobreží Honšu. Otrasy vyvolali vlny cunami, ktoré ničili domy, a bez dodávky elektriny sa ocitlo 36 000 domácností.

Prečítajte si tiež:

Japonské médiá informovali aj o prasknutých vodovodoch, uzavretých cestách a zastavených rýchlovlakoch. V regióne nefungovali niektoré mobilné siete. Do záchranných prác nasadili aj armádu.

Biden uviedol, že jeho vláda je v kontakte s japonskými úradmi a USA sú pripravené poskytnúť Japoncom akúkoľvek potrebnú podporu.

Japonský meteorologický úrad (JMA) varoval pred možnými ďalšími väčšími zemetraseniami v najbližšom týždni. Upozornil tiež na hrozbu zosuvov pôdy a zrútenia domov a vydal varovania najvyššieho stupňa pred vlnami cunami. Tie však neskôr zrušil, píše agentúra AP.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Prírodné javy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.