Počet obetí stúpol. Silné zemetrasenie v Japonsku si vyžiadalo najmenej 48 životov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Na najmenej 48 mŕtvych stúpol v utorok počet obetí silného pondelňajšieho zemetrasenia a dotrasov, ktoré postihli strednú časť Japonska, kde zároveň napáchali škody na tisíckach budov, vozidiel či lodí. Oznámili to tamojšie úrady, informuje TASR podľa agentúry AP.

Najťažšie bola zasiahnutá prefektúra Išikawa, kde ešte aj deň po zemetrasení s magnitúdou 7,6 dochádza k dotrasom. Dovedna 48 obetí na životoch pochádza práve z tejto prefektúry. Prinajmenšom 16 ďalších ľudí tam zároveň podľa miestnych úradov utrpelo ťažké zranenia. Značné škody, ktorých rozsah nebolo bezprostredne možné zistiť, zaznamenali úrady aj na miestnych domoch.

Prečítajte si tiež:

Veľkú časť úmrtí evidujú v prístavnom meste Wadžima, kde ničivý požiar postihol obytné domy. Hasiči však v utorok hlásili, že požiar dostali pod kontrolu.

V niektorých oblastiach nemali ani v utorok vodu, elektrinu či mobilný signál, pričom podľa japonských médií boli zničené desaťtisíce domov. Len za ostatných 24 hodín na území Japonska došlo asi k 100 dotrasom, uvádza AP.

Japonský premiér Fumio Kišida v utorok oznámil, že do oblasti vyslali na pomoc záchranárom aj 1000 vojakov. „Záchrana životov je našou prioritou, pričom bojujeme s časom... Je potrebné okamžite zachrániť ľudí, ktorí uviazli v (zrútených) domoch,“ povedal premiér. Ochotu poskytnúť Japonsku pomoc deklaroval v súvislosti so zemetrasením aj americký prezident Joe Biden.

V utorok odvolali všetky varovania pred prívalovou vlnou cunami, ktoré japonské úrady vydali po pondelkovom silnom zemetrasení. Zároveň však varovali pred ďalšími otrasmi, ktoré by krajinu mohli zasiahnuť v nasledovných dňoch. Očakávajú sa aj dažde.

O zemetrasení si pozrite reportáž z pondelka (1. 1. 2024): 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Prírodné javy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.