Mýtická predzvesť katastrofy. Pred zemetrasením v Japonsku sa objavila vzácna ryba, podľa povesti je oznamovateľom katastrof

Mýtická predzvesť katastrofy. Pred zemetrasením v Japonsku sa objavila vzácna ryba, podľa povesti je oznamovateľom katastrof
Zdroj: Profimedia.sk

Predzvesť zemetrasenia v podobe vzácnej ryby. Tá sa objavila pri pobreží Taiwanu pred pár mesiacmi. Po katastrofe v Japonsku, ktorá si vyžiadala desiatky obetí, tak oživila prastarú miestnu povesť.

V lete minulý rok skupina potápačov narazila na jedného z najzáhadnejších tvorov oceánov. V prirodzenom prostredí ho spozorovala iba hŕstka ľudí. Hlbokomorská ryba s dlhým telom a striebornou farbou nemá slovenský názov.

Ako informuje tn.cz, ide o jednu z najväčších rýb, ktoré stále majú kostru. Dosahovať môže dĺžku až osem metrov. Aj napriek tomu, že ide o bežného obyvateľa morskej hlbiny, ľudia ho vídajú veľmi zriedka, keďže žije v hĺbkach viac ako 200 metrov a do plytkých vôd zavíta zriedkavo.

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa 汪承儒 (@chengruwang)

Prastará povera

Potápači, ktorí rybu videli, tak z nezvyčajného úkazu prežívali radosť. Jej objav však u domáceho obyvateľstva na Taiwane aj v Japonsku vyvolal obavy. V týchto krajinách sa totiž traduje mýtus, že táto ryba je predzvesťou prírodnej katastrofy.

Japonská obdoba názvu tohto morského živočícha znie rjugu no tsukai a prekladá sa ako „poslovia z dračieho paláca“. Jej objav sa spája najčastejšie s prichádzajúcim zemetrasením, prípadne vlnou tsunami.

Prečítajte si tiež:

Po pondelkovom (1. 1.) zemetrasení sa tak začali objavovať špekulácie, ktoré poukazovali na spojitosť s objavením sa ryby a tragickou prírodnou katastrofou. Poukazujú aj na udalosť z roku 2011, keď Japonsko zasiahlo jedno z najsilnejších zemetrasení, nasledované ničivou tsunami, pred ktorými sa objavili na brehoch Japonska vyplavené telá týchto povestných hlbokomorských rýb.

Odborníci spojitosť povery s katastrofami zatracujú. Jej vierohodnosť, a teda schopnosti ryby predikovať prírodné nešťastia, vedci skúmali, avšak žiadna nadväznosť sa nenašla.

V Japonsku sa spája prírodná katastrofa aj s inou rybou, zvanou amemasu, ktorá sa podobá na nášho pstruha. Ona však podľa povery nie je oznamovateľom nešťastných udalostí, ale akýmsi magickým vyvolávateľom.

Bezcitní rybári. Trnavský zväz je pobúrený úmyselným mrzačením rýb: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.