Bývalá letuška: Japonská disciplinovanosť im zachránila život. Inde by sa ľudia asi bezhlavo tlačili von

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Žiadna panika, ale rešpektovanie pokynov a disciplína. Bezchybná pokojná evakuácia cestujúcich z horiaceho lietadla v Tokiu zachránila 379 ľuďom životy. Bývalá letuška hovorí, že pomohol nielen kvalitný výcvik personálu, ale aj cestujúci, ktorí rešpektovali bezpečnostné pokyny.

zrážke Airbusu A350-900 spoločnosti Japan Airlines s lietadlom pobrežnej stráže došlo na letisku Haneda v Tokiu v utorok (2. 1.). Päť členov posádky malého lietadla zrážku neprežilo, vyviazol len pilot. Väčší stroj zachvátili plamene. Z boku lietadla sa valil dym, oheň sa šíril. Akoby zázrakom sa však podarilo evakuovať všetkých 367 cestujúcich i 12-člennú posádku.

Ako informuje BBC, podľa expertov životy ľuďom zachránilo rešpektovanie pokynov personálu v lietadle. Tí sa s rúškami na tvárach presúvali postupne k núdzovým východom. Nikto si nebral príručnú batožinu ani cennosti. Lietadlo sa po evakuácii ľudí celé vznietilo.

Evakuácia pritom nebola jednoduchá. Lietadlo bolo naklonené, pohyb cestujúcich tak bol komplikovaný, aj vzhľadom na nasadenie nafukovacích šmykľaviek, ktoré pre zlú polohu lietadla neboli postavené správne. Zlyhal údajne aj oznamovací systém lietadla, posádka tak musela riadiť evakuáciu pomocou megafónu prípadne kričať.

Prečítajte si tiež:

Zachovať pokoj a rešpektovať pokyny

Čo sa týka evakuácie v lietadle vo všeobecnosti, podľa bývalej letušky a spoluautorky podcastov Poďme spolu lietať Lucie Bánovskej do nej vstupuje viacero rozhodujúcich faktorov. Problém môže predstavovať nielen nedostatočná pripravenosť personálu, ale tiež napríklad aj jazyková bariéra. Aj tá sa však dá prekonať v prípade, že zachováme chladnú hlavu a pozorujeme, čo robia ostatní.

Asi najdôležitejším faktorom je však správanie cestujúcich. To klasifikovala tromi spôsobmi: „Buď pasažier ostane v takom strese, že zmrzne a nevie, čo robiť. Alebo opačný protipól sú takí, ktorí robia veci po vlastnej osi. Potom je tá tretia skupina, ktorá robí presne to, čo letuška povie.“ A práve tá skupina má najväčšie šance na prežitie. 

Ako uviedla, lietadlá musia byť pripravené na evakuáciu za veľmi krátky čas. „Tak, aby bolo do 90 sekúnd celé lietadlo evakuované.“ V prípade dodržania pokynov personálu sa preto dá z lietadla dostať veľmi rýchlo.  

Dodala, že pokoj, ktorí vedeli na základe pokynov pasažieri horiaceho lietadla v Tokiu zachovať, sa práve preto významne podpísal pod ich záchranu.

Japonské obyvateľstvo je podľa skúseností bývalej letušky vo všeobecnosti veľmi disciplinované. Platí to aj pri lietaní: „Oni nie sú naučení počas letu pobehovať po lietadle. A letuška pre nich vždy bola autorita. To znamená, že to, čo sme na palube povedali, to platilo.“

Podľa jej slov vždy rešpektovali nielen pokyny personálu, ale tiež svetelné signály na zapnutie pásov a podobne. „Je to jeden z najdisciplinovanejších, ak nie najdisciplinovanejší národ na svete,“ zdôraznila Lucia Bánovská. 

Na základe svojich dlhoročných skúseností si vie predstaviť, že ak by k podobnej zrážke došlo v inej destinácii, skončilo by sa to horšie. „Viem si predstaviť, že cestujúci by brali kufre, v topánkach by išli k dverám a mysleli si, že keď budú prví pri dverách, tak sa prví dostanú aj von, neuvedomujúc si, že tie dvere treba otvoriť a nie je to také jednoduché,“ uviedla bývalá letuška.

Prečítajte si tiež:

Prísne bezpečnostné školenia japonskej aerolinky

Podľa slov bývalej letušky Japan Airlines, ktorá si nepriala zverejňovať meno, sú zamestnanci spoločnosti na podobné situácie každoročne veľmi prísne školení. Na tom si dáva japonská spoločnosť špeciálne záležať.

Za jej prísnymi opatreniami stojí nešťastná nehoda, ktorá sa stala v roku 1985. Na palube ich stroja po chybnej oprave vtedy zahynulo 520 pasažierov z celkového počtu 524. Ide o jednu z najtragickejších leteckých katastrof v histórii. Práve na nej spoločnosť stavia aj svoje výcviky. Japan Airlines otvorila priestor, kde mladým nastupujúcim pilotom a letuškám vystavila trosky lietadla z nehody a tiež príbehy štyroch preživších.

Vďaka ich prísnym bezpečnostným opatreniam sa japonská letecká spoločnosť pravidelne umiestňuje na popredných priečkach v hodnotení bezpečnosti aerolínií.

Vinník nešťastnej nehody na letisku v Tokiu dosiaľ nie je známy a celý incident je v štádiu vyšetrovania. Malé lietadlo, ktorého posádka zahynula, malo ísť na pomoc ľuďom zasiahnutým pondelkovým (1. 1.) zemetrasením.

Zemetrasenie, ktoré zasiahlo Japonsko, si vyžiadalo desiatky obetí a stovky zranených: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.