Desiatky obetí po výbuchoch v Iráne pri hrobke generála Solejmáního. Miestny guvernér hovorí o teroristickom útoku

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Dva výbuchy v iránskom meste Kermán pri hrobe generála Kássema Solejmáního v stredu (3. 1.) zabili najmenej 103 osôb. K zodpovednosti za útok sa zatiaľ nikto neprihlásil. Informovali  AP a DPA.

Ďalších približne 140 osôb utrpelo zranenia. Zástupca guvernéra provincie Kermán incident označil za teroristický útok, uviedol iránsky štátny rozhlas.

Prečítajte si tiež:

Výbuchy narušili spomienkovú slávnosť pri príležitosti štvrtého výročia generálovej smrti. Delilo ich od seba približne 10 minút, pričom militanti často druhý výbuch cielia proti zasahujúcim záchranným zložkám, aby vyvolali paniku.

Generála Solejmáního zabil americký dron v irackom Bagdade 3. januára 2020. Generál pochádzal z Kermánu, ktorý leží asi 820 kilometrov juhovýchodne od iránskej metropoly Teherán.

Putin: Výbuchy v Iráne sú šokujúce svojou krutosťou a cynizmom

Ruský prezident Vladimir Putin v stredu vyjadril sústrasť Iránu v súvislosti s dvoma výbuchmi pri hrobe generála Kásema Solejmáního v meste Kermán, ktoré  usmrtili najmenej 103 ľudí. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry AFP.

"Zabíjanie mierumilovných ľudí pri návšteve cintorína je šokujúce svojou krutosťou a cynizmom," uviedol Putin v liste adresovanom iránskemu prezidentovi Ebráhímu Raísímu a najvyššiemu duchovnému vodcovi ajatolláhovi Alímu Chameneímu.

EÚ odsudzuje výbuchy v Iráne

Európska únia v stredu rázne odsúdila výbuchy v iránskom meste Kermán, pri ktorých prišlo o život viac než 100 ľudí. Iránski predstavitelia uviedli, že tieto útoky nezostanú bez odozvy. TASR správu prevzala z agentúr AFP a DPA.

"Európska únia čo najráznejšie odsudzuje dnešné bombové útoky v meste Kermán v Iráne. EÚ vyjadruje solidaritu s občanmi Iránu," uviedol hovorca EÚ pre zahraničné záležitosti.

"Vo svojich myšlienkach sme s obeťami a ich rodinami. Voči páchateľom musí byť vyvodená zodpovednosť," dodal.

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Krimi

Dôležité udalosti