Odtajnili prvú várku dokumentov z prípadu pedofila Epsteina. Spomínajú sa v nich bývalí premiéri aj prezidenti

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

V stredu boli zverejnené stovky strán doteraz utajovaných dokumentov zo súdneho procesu spojeného s obvineným sexuálnym deviantom a kupliarom Jeffreym Epsteinom, informuje portál CNN.

Ide o prvú časť dokumentov, ktoré budú odpečatené na základe súdneho príkazu z 18. decembra, pričom ďalšie sa očakávajú v najbližších týždňoch.

Celkovo sa očakáva, že dokumenty vrátane materiálu, ktorý ešte nie je odtajnený, budú obsahovať takmer 200 mien vrátane niektorých Epsteinových obetí, prominentných podnikateľov, politikov a potenciálne ďalších.

Osoby, ktoré boli identifikované, mali dva týždne na to, aby sa proti rozhodnutiu odvolali. Sudkyňa Lorretta Preskaová však zdôraznila, že mnohé z mien už boli v súvislosti s prípadom verejne medializované. 

Epstein spáchal samovraždu ešte pred začiatkom procesu 

Dokumenty, ktoré sú odpečatené, súvisia so žalobou, ktorú v roku 2015 podala jedna z Epsteinových obetí, Virginia Giuffre. Je jednou z desiatok žien, ktoré zažalovali Epsteina, že ich zneužíval vo svojich domoch na Floride, v New Yorku, na Amerických Panenských ostrovoch a v Novom Mexiku.

Táto konkrétna žaloba bola proti Epsteinovej bývalej priateľke Ghislaine Maxwellovej, ktorá bola v roku 2021 odsúdená za pomoc pri nábore Epsteinových obetí a odpykáva si 20-ročný trest vo väzení.

Epstein, milionár známy tým, že sa stýkal s celebritami, politikmi, miliardármi a akademickými hviezdami, v roku 2019 za zvláštnych okolností spáchal samovraždu vo väzení, keď čakal na súdny proces pre obvinenie z obchodovania s ľuďmi za účelom sexuálneho vykorisťovania

Prečítajte si tiež:

​Giuffreovej žaloba proti Maxwellovej bola urovnaná v roku 2017, ale súd ponechal niektoré súdne dokumenty začiernené alebo zapečatené kvôli obavám o práva na súkromie Epsteinových obetí a iných ľudí, ktorých mená sa objavili počas právnej bitky.

O tom, že Epstein mal kontakty na tých najvyšších miestach svedčí aj fakt, že kauza zlomila krk americkému ministrovi práce Alexandrovi Acostovi. Ten v roku 2019 oznámil svoju rezignáciu v súvislosti s obnoveným vyšetrovaním zneužívania maloletých dievčat finančníkom Jeffreym Epsteinom.

Acosta ešte v roku 2008 ako prokurátor na Floride uzavrel s Epsteinom tajnú dohodu o vine a treste. Finančník sa vtedy priznal, že pre svojich klientov zabezpečoval neplnoleté prostitútky, za čo strávil 13 mesiacov vo floridskom väzení.

Ostrov navštívili aj Michael Jackson či David Copperfield

Na strane 139 nezapečatených dokumentov bola výpoveď obete Jefferyho Epsteina Johanny Sjöbergovej, ktorú Maxwellová údajne obstarala za účelom vykonávania sexuálnych aktov na Epsteinovi.

Počas výsluchu sa Sjöbergovej pýtali, či sa niekedy stretla s niekým slávnym, keď bola s Jeffrym Epsteinom, na čo Sjöbergová odpovedala, že tam bol Michael Jackson.

Sjöbergová ďalej uviedla, že sa s Michaelom Jacksonom stretla v Epsteinovom dome v Palm Beach na Floride. Dostala aj otázku, či niekedy masírovala Michaela Jacksona, na čo Sjöbergová odpovedala: „Nie.“

Neskôr vo výpovedi Sjöbergová poznamenala, že slávny kúzelník David Copperfield tiež navštívil Epsteinov dom, údajne aby predvádzal kúzelnícke triky.

Sjöbergová vo svojej výpovedi tiež uviedla, že Epstein raz povedal, že Bill Clinton má rád veľmi mladé dievčatá.

Na Epsteinovom zozname bol okrem iného uvedený aj Stephen Hawking. Niektoré ďalšie mená budú odtajnené v najbližších dňoch, ale tie „najväčšie ryby“ sú uvádzané pod značkou „Doe.“ Odtajniť sa z týchto anonymných „Doe“ podarilo iba Billa Clintona.

Prečítajte si tiež:

Bývalí prezidenti

Bývalí prezidenti Bill Clinton a Donald Trump sa spomínajú v novo nezapečatených súdnych dokumentoch týkajúcich sa Jeffreyho Epsteina, no nie sú obvinení zo žiadneho previnenia, ktoré by sa týkalo obchodovania so sexom.

Clinton, ktorý niekoľkokrát letel na palube Epsteinovho súkromného lietadla, je v dokumentoch uvedený opakovane. Spomína sa v súvislosti s hádkou o dôveryhodnosti svedkyne, ktorá povedala, že videla bývalého prezidenta, keď bol hosťom Epsteina.

Trumpovo meno sa objavuje v dokumente, v ktorom Epstein povedal, že pozve vtedajšieho realitného magnáta, aby sa k nemu pripojil v kasíne. V inom dokumente svedkyňa uviedla, že ju nikdy nepožiadali o sexuálny styk s Trumpom.

Mark Epstein, mladší brat zosnulého finančníka, 3. januára pre New York Post povedal, že jeho brat sa mu zveril, že pozná pikantné detaily o Hillary Clintonovej aj Donaldovi Trumpovi. „Ak by som povedal, čo viem o oboch kandidátoch, museli by zrušiť voľby,“ parafrázoval svojho brata Mark Epstein.

Princ Andrew

Odpečatené dokumenty obsahujú aj zoznam prominentných osôb, ktoré odmietli obvinenia proti nim, vrátane princa Andrewa z britskej kráľovskej rodiny a prominentného právnika Alana Dershowitza.

„Epsteinov zoznam a vina podľa asociácie,“ uviedol Dershowitz na sociálnej sieti X (predtým Twitter). Na Fox News Dershowitz povedal, že „žena, ktorá ma obvinila, teraz kategoricky uviedla, že ma mohla nesprávne identifikovať, pomýliť si ma s niekým iným... nikdy som ju nestretol, nikdy som o nej nepočul, nikdy som s ňou nehovoril“.

Zdroj: Profimedia.sk

​Do prípadu sexuálneho napadnutia, ktoré sa malo odohrať v nehnuteľnostiach patriacich Epsteinovi a Maxwellovej, bol zapojený aj britský princ Andrew, ktorý čelil žalobe zo strany Američanky Giuffreovej.

Giuffreová, ktorá má teraz 40 rokov, tvrdí, že od svojich 16 rokov bola obeťou obchodovania so sexom a sexuálneho zneužívania, ktoré organizoval Epstein.

Američanka tvrdila, že princ Andrew ju sexuálne napadol v troch prípadoch — v londýnskom dome Maxwellovej, v sídle Epsteina v New Yorku a na Epsteinovom súkromnom ostrove patriacom k Americkým Panenským ostrovom.

Hoci v tomto prípade došlo k mimosúdnemu finančnému vyrovnaniu a princ Andrew akékoľvek obvinenia poprel. Člen anglickej kráľovskej rodiny jej mal vyplatiť 12 miliónov dolárov. Dohoda tak ušetrila druhorodeného syna kráľovnej Alžbety II. verejného poníženia v podobe súdneho procesu.​

Princ však pre škandál okolo jeho priateľstva s Epsteinom bol v roku 2019 pozbavený výkonu všetkých povinností člena kráľovskej rodiny a musel vrátiť čestné vojenské hodnosti.

Meno princa Andrewa spomenula aj ďalšia Epsteinova obeť Johanna Sjöbergová. Tá vo výpovedi uviedla, že ju člen kráľovskej rodiny chytal za prsník s pomocou bábiky.

Sigrid McCawleyová, právna zástupkyňa Victorie Giuffreovej uviedla, že treba vedieť viac o tom, kto umožnil a chránil Epsteinovu kupliarsku sieť so ženami, a že tí, ktorí prežili jeho zneužívanie, si zaslúžia viac spravodlivosti.

„Je vo verejnom záujme, aby sme sa dozvedeli viac o rozsahu Epsteinovej zločineckej činnosti, aby sme podporili dôležitý cieľ, ktorým je zastavenie kupliarstva všade tam, kde existuje, a zodpovedných zobrať na zodpovednosť," uviedla McCawleyová. „Odpečatením týchto dokumentov sa dostávame bližšie k tomuto cieľu,“ dodala.

Zdroj: Profimedia.sk

Politici, herci a miliardári

Epsteinov ostrov, oficiálne známy ako Little Saint Jacob, sa stal symbolom jeho zvrátenosti. Tento tropický ostrov v Karibiku bol luxusným útočiskom pre bohatých a mocných, ale aj miestom, kde sa konali nechutné sexuálne „párty“ s deťmi.

Ostrov bol bezpečným úkrytom pre hollywoodske celebrity, ktoré si tam chodili ukojiť svoje zvrátené fantázie.

V súdnych dokumentoch sa spomínajú desiatky známych osobností, ktoré však nečelia žiadnym obvineniam v súvislosti s Epsteinovou nezákonnou činnosťou.

Americký politický komentátor Noam Chomsky, súčasný šéf CIA William Burns, módna návrhárka Vera Wangová, topmodelka Naomi Campbellová, bývalý nórsky premiér Thorbjørn Jagland, prezidentský kandidát Robert Kennedy Jr., spoluzakladateľ spoločnosti Google Sergej Brin, expremiér Izraela Ehud Barak, miliardár Bill Gates, herci Chris Tucker a Kevin Spacey.

Epsteinovu expriateľku a spolupáchateľku usvedčili z kupliarstva. Pozrite si archívny príspevok.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.