V roku 2024 sa môže rozhorieť až 8 vojnových konfliktov. Jedna hrozba sa týka aj západnej Európy

V roku 2024 sa môže rozhorieť až 8 vojnových konfliktov. Jedna hrozba sa týka aj západnej Európy
Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia.sk

Vo svete sa schyľuje k najmenej ôsmim ozbrojeným konfliktom, ktoré by sa mohli rozhorieť v roku 2024. Pre portál Foreign Policy ich zhrnuli viacerí analytici a komentátori z oblasti bezpečnosti a medzinárodných vzťahov.

Autori článku zdôraznili, že nejde o predpovede ale skôr varovanie zamerané na miesta, kde hrozí eskalácia a ktoré si zaslúžia pozornosť.

Venezuela a Guyana

Už na konci roku 2023 začal vrcholiť spor o región Esequibo. Ten patrí Guyane, nároky si naň však robí aj Venezuela. Olej do ohňa prilialo najmä referendum, v ktorom si Venezuelčania odhlasovali, že územie patrí im a malo by sa anektovať.

Viacerí komentátori a Guyančania sa obávajú, že vláda Venezuely - oveľa ľudnatejšej a vojensky silnejšej krajiny - by mohla výsledok referenda zneužiť na ospravedlnenie svojej vojenskej invázie do Guyany.

Venezuelského prezidenta Nicolasa Madura navyše čakajú budúci rok voľby. Okamžite po oznámení výsledkov referenda, v ktorom sa pre anexiu vyjadrilo vyše 95 percent obyvateľov, tak Maduro nariadil v regióne spustenie ťažby ropy.

V reakcii na to Brazílčania poslali na svoje hranice s Venezuelou a Guyanou vojakmi. Na území operuje aj americká firma Exxon. V regióne už americké letectvo podniklo cvičenie.

Podmorská sabotáž pri pobreží Írska

Málokde na svete je toľko podmorských káblov ako pri južnom pobreží Írska. Väčšina tých, ktoré spájajú Európu a USA, vedie práve cez Keltské more a Atlantický oceán.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Medzinárodné vzťahy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.