Islamský štát vyzval na útoky v Európe i vo svete. Útočníci majú uprednostniť civilné ciele oproti vojenským

Islamský štát vyzval na útoky v Európe i vo svete. Útočníci majú uprednostniť civilné ciele oproti vojenským
Islamský štát.

Teroristická organizácia Islamský štát vo štvrtok vyzvala na útoky proti židom a kresťanom po celom svete ako odvetu za prebiehajúcu izraelskú vojenskú operáciu v Pásme Gazy. TASR správu prevzala od agentúry DPA.

Hovorca Islamského štátu (IS) abú Huzajfa al-Ansárí na 33-minútovej zvukovej nahrávke vyzval na útoky proti židovským a kresťanským cieľom v Spojených štátoch, Európe a inde vo svete.

Útočníci majú uprednostniť ľahké, civilné a náboženské ciele pred ťažko dostupnými a vojenskými. Vojnu v Pásme Gazy označil za náboženskú.

Prečítajte si tiež:

Nahrávka zverejnená v islamistických propagandistických médiách zároveň vystríha palestínske militantné hnutie Hamas, ktoré podobne ako Islamský štát patrí k sunnitskej odnoži islamu, pred spoluprácou so šiitskými skupinami, ako je napríklad proiránske hnutie Hizballáh v Libanone.

Hnutia Hizballáh a Hamas sú často považované za spojencov, IS však považuje všetkých šiitských moslimov za odpadlíkov.

V roku 2014 sa IS zmocnil veľkých častí územia na severe Iraku a v Sýrii, kde následne vyhlásil kalifát. Neskôr väčšinu dobytých území stratil po vojenských porážkach zo strany Západu. Bojovníci IS však príležitostne podnikajú útoky v Sýrii a Iraku.

Samopaly, zbrane, granáty, ale aj košická ešpézetka. Izraelská armáda našla zbrane hnutia Hamas a medzi nimi aj značku zo Slovenska. Pozrite si reportáž:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.