Zverejnili komunikáciu pilotov pred zrážkou lietadiel v Tokiu. Vyšetrovatelia už tušia, čo sa stalo

Japonské úrady už zrejme prišli na to, čo bolo príčinou utorkovej zrážky dvoch lietadiel na tokijskom letisku Haneda. Vyšetrovatelia zverejnili prepis komunikácie pilotov oboch lietadiel s riadiacou vežou. A podľa neho nemalo menšie lietadlo na pristávacej a vzletovej dráhe čo robiť.

Kapitáni oboch lietadiel tvrdia, že mali povolený prístup na vzletovú a pristávaciu dráhu. Z prepisu komunikácie pilotov s riadiacou vežou je ale zrejmé, že to tak nebolo. „Pilot Airbusu 350 dostal povolenie na pristátie o 17. hodine 44 minút a 56 sekúnd. Pilot odpovedal, aby potvrdil pristátie.

​Pilot pobrežnej stráže dostal informáciu iba o tom, že sa môže priblížiť k vzletovej dráhe, nie že na ňu má vstupovať alebo dokonca z nej štartovať,“ opísal pre portál CNN Prima News letecký publicista Rostislav Kopecký. 

Lietadlo pobrežnej stráže teda nemalo na dráhe čo robiť. Svoju úlohu ale mohla zohrať aj kvalita spojenia alebo nedorozumenie. To všetko budú musieť vyšetrovatelia objasniť.

Japan Airlines odhadujú stratu na takmer 100 mil. eur

Japonská letecká spoločnosť Japan Airlines odhaduje, že strata v dôsledku zničeného lietadla, ktoré zhorelo na pristávacej dráhe Medzinárodného letiska v Tokiu Haneda, dosiahne v prepočte takmer 100 miliónov eur. Informovala o tom agentúra Reuters.

Lietadlo Airbus 350-900 spoločnosti Japan Airlines narazilo v utorok (2. 1.) po pristátí do malého lietadla pobrežnej stráže a začalo horieť. Z lietadla sa podarilo evakuovať všetkých 367 cestujúcich aj 12 členov posádky.

Prečítajte si tiež:

lietadle pobrežnej stráže zahynulo päť členov posádky, prežil iba pilot, avšak s ťažkými zraneniami. Aj keď boli na hasenie požiaru nasadené desiatky hasičských vozidiel, lietadlo po šiestich hodinách hasenia celé vyhorelo.

Spoločnosť Japan Airlines vo štvrtok uviedla, že havária bude pre ňu znamenať prevádzkovú stratu vo výške zhruba 15 miliárd jenov (96,06 milióna eur). Stratu samotného stroja pokryje poistka, dodali aerolínie s tým, že momentálne posudzujú vplyv havárie na odhad celoročných výsledkov. Obchodný rok spoločnosti sa končí 31. marca.

Čo sa týka zničeného lietadla, podľa Aviation Safety Network, ktorá pokrýva havárie a únosy lietadiel, je to celosvetovo prvá strata modelu A350. Toto lietadlo, ktoré je vyrobené do veľkej miery z kompozitných materiálov, bolo zaradené do prevádzky v roku 2015.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.