OBRAZOM: Putin slávil Božie narodenie v spoločnosti vdov a sirôt vojakov, ktorí padli na Ukrajine

OBRAZOM: Putin slávil Božie narodenie v spoločnosti vdov a sirôt vojakov, ktorí padli na Ukrajine
Putin slávil Božie narodenie v spoločnosti rodín vojakov padlých na Ukrajine. Zdroj: Gavriil Grigorov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

Časť pravoslávnych veriacich začali v noci na nedeľu sláviť jeden z hlavných cirkevných sviatkov – Narodenie Pána.

Ruský prezident Vladimir Putin zavítal na bohoslužbu v chráme na území svojho sídla v Novo-Ogariove v metropolitnej oblasti Moskvy. Na tieto obrady boli pozvané aj vybrané rodiny padlých účastníkov vojny na Ukrajine. V noci na nedeľu o tom informovala britská stanica BBC monitorovaná tlačovou agentúrou TASR. 

BBC s odvolaním sa na hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova dodala, že pred tým bol pre rodiny padlých vojakov zorganizovaný špeciálny kultúrny program. Mali možnosť prezrieť si výstavy, zúčastniť sa na divadelných a iných predstaveniach. Pre deti bola pripravená aj prehliadka stajní v priestoroch Putinovej rezidencie, doplnil Peskov. 

Vdovy pozval do divadla, sirotám ukázal stajňu s koňmi

Putin predtým vo svojom oficiálnom vianočnom príhovore k obyvateľom Ruskej federácie spomenul aj vojnu na Ukrajine a pochválil ruskú pravoslávnu cirkev za podporu ruskej armády. 

Úsilie náboženských organizácií zamerané na podporu "našich hrdinov – účastníkov špeciálnej vojenskej operácie (ako ruské úrady ešte stále nazývajú vojnu na Ukrajine), obyvateľov Donbasu (Ruskom okupovaného územia na východe Ukrajiny) a Novorossije, si zaslúžia hlbokú a úprimnú úctu," povedal Putin. 

Hlavné vianočné obrady v Rusku sa už tradične konajú v Katedrálnom chráme Krista Spasiteľa v Moskve a v noci na nedeľu tam liturgiu slávil patriarcha moskovský a celej Rusi Kirill. 

Rusi, ktorí po vypuknutí invázie utiekli na Ukrajinu sa môžu vrátiť, ako oľutujú svoju chybu

Vo svojom vianočnom rozhovore pre televízny kanál Rossija-1 patriarcha Kirill vyzval obyvateľov Ruska, aby sa modlili "za našu krajinu, aby žiadna cudzia zlá vôľa nemohla narušiť pokojný tok našich životov". 

Podľa BBC v rozhovore tiež povedal, že ľudí, ktorí z Ruska odišli po vypuknutí vojny na Ukrajine, možno prijať späť, ak sa vrátia "uvedomujúc si, že skutočne urobili chybu". 

"Nie je potrebné zavrhnúť človeka, ktorý zhrešil, ak prichádza s pokáním a uvedomením si svojej viny. Ak sa ľudia, ktorí odišli z Ruska a dokonca sa proti nemu kriticky vyjadrili, vrátia s tým, že urobili chybu, potom ich vlasť nemôže odmietnuť," vyhlásil patriarcha. 

Pripustil, že títo ľudia po návrate do Ruska môžu byť stíhaní orgánmi činnými v trestnom konaní, ale dodal, že tento proces ide mimo duchovenstva.   

Prečítajte si tiež:

Hoci vyhlásenia ruskej pravoslávnej cirkvi po začatí ruskej invázie na Ukrajinu obsahovali volanie po mieri, prejavy patriarchu Kirilla sú čoraz militantnejšie. V lete roku 2023 bol za svoju podporu ruskej vojenskej agresii zaradený na britský sankčný zoznam. 

Pravoslávni kresťania slávia vianočné sviatky podľa juliánskeho kalendára, čo podľa gregoriánskeho kalendára pripadá na 6. a 7. januára. 

Najväčšia komunita pravoslávnych kresťanov žije v Rusku. Slávnostné bohoslužby sa konajú vo viac ako 500 pravoslávnych chrámoch v Moskve a v tisíckach chrámov Moskovského patriarchátu v Rusku i po celom svete, dodali ruské médiá. 

V tomto termíne sa Vianoce slávia aj vo Svätej zemi, v Grécku, či v Srbsku alebo Bielorusku či Gruzínsku.

Pozrite si aj reportáž z Televíznych novín o ďalších útokoch na Ukrajinu

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.