Dráma so šťastným koncom. Rodinu, ktorá ostala uväznená v jaskyni v Slovinsku, sa podarilo zachrániť

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Skupina šiestich záchranárov v pondelok (8. 1.) vyslobodila päticu ľudí, ktorí pre vysokú hladinu vody uviazli v krasovej jaskyni Križna Jama blízko mesta Cerknica na juhozápade Slovinska. Uviedla to agentúra AP

Traja návštevníci z jednej rodiny a dvaja ich sprievodcovia boli v jaskyni v oblasti slovinského Krasu neďaleko mesta Cerknica uväznení od soboty (6. 1.).

Na záchrannej operácii sa podieľalo 35 jaskyniarov a 11 hasičov. K uväzneným osobám sa najskôr dostali potápači, ktorí ich odviedli na bezpečné miesto a pripravili im vykurovaný prístrešok. Tam museli počkať do chvíle, než hladina vody opäť klesne.

Prečítajte si tiež:

Ľudia sa do jaskyne vydali na bežnú turistickú prehliadku. Z jaskynného systému známeho sústavou podzemných jazier, na ktorých sa turisti plavia v lodiach, sa však už pre vysokú hladinu nedostali.

Podľa STA môže trvať niekoľko dní, než bude možné jaskyňu bezpečne opustiť.

Turistická prehliadka v jaskyni Križna jama je dlhá osem kilometrov. Vo vnútri sú spevnené cesty, návštevníci preto dovnútra smú iba so skúsenými sprievodcami a s potrebným vybavením.

Slovinsko je známe svojimi viac ako 14.000 jaskyňami. Križna Jama je štvrtým najväčším známym podzemným ekosystémom na svete.

Pozrite si archívnu (11/2023) reportáž o nástennej maľbe medveďa v jaskyni:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.