Viac pohybu neznamená, že viac schudneme. Toto je niekoľko mýtov o cvičení, ktorým veríme

Viac pohybu neznamená, že viac schudneme. Toto je niekoľko mýtov o cvičení, ktorým veríme
Ilustračná snímka. Zdroj: Shuterstock/Dikushin Dmitry

Sviatky sa skončili a mnohí z nás hľadajú spôsob, ako sa zbaviť kíl spôsobených vianočným maškrtením. S vervou sa tak púšťame do cvičenia s heslom „čím viac, tým lepšie“. Nemusím to však úplne platiť.

Je všeobecne známe, že cvičenie je dobré nie len pre našu postavu, ale hlavne pre naše zdravie. A tak v prípade, že sa stalo súčasťou našich novoročných predsavzatí, rozhodli sme sa správne. Na druhej strane, okolo jeho intenzity či počtov tréningov v rámci týždňa sa objavujú časté mýty.

Ako informuje portál novinky.cz na základe dailymail.co.uk, vedecký pracovník a autor viacerých kníh o chudnutí Michal Mosley spísal niekoľko tvrdení, ktorým ľudia o cvičení veria pričom je dokázané, že ide o mýty.

Prečítajte si tiež:

Cvičením k dlhšiemu životu

Je nepochybné, že keď človek cvičí, prospieva to jeho srdcu a celkovej kondícii tela. No tvrdenie, že pravidelné cvičenie predĺži život, nie je založené na relevantných vedeckých výskumoch.

Existujú aj rôzne genetické faktory, ktoré majú na dĺžku nášho života vplyv. Navyše, nadmerné cvičenie môže mať presne opačný efekt.

Istá štúdia amerických futbalistov ukázala, že títo športovci mali až 5,5-krát vyššiu pravdepodobnosť výskytu fibrilácie komôr, ktorá vedie k zvýšenému riziku srdcového infarktu či mŕtvici.

Prečítajte si tiež:

Viac cvičenia, viac kíl dole

Mýtus, že čím viac a častejšie cvičme, tým skôr schudneme, je založený na spálení kalórií. Stále viac štúdií však ukazuje, že samotné cvičenie k dlhodobému úbytku hmotnosti nepovedie. Jedna z nich dokonca preukázala, že čo sa týka úbytku hmotnosti, medzi ľuďmi, ktorí necvičili, ale len držali diétu, a tými, ktorí úpravu stravy kombinovali s cvičením, nebol žiaden rozdiel v úbytku kíl. Navyše, po náročnejšom cvičení sa zvyšuje pocit hladu.

Prečítajte si tiež:

Cvičením k rýchlejšiemu metabolizmu

Cvičením sa zvyšuje srdcová frekvencia, to zrýchľuje činnosť metabolizmu, a tak aj počet spálených kalórií. „Problémom je ale to, že telo nerado stráca kalórie, takže niekoľko hodín po cvičení reaguje naopak, a to práve spomalením metabolizmu,“ povedal Mosley.

Potvrdila to aj štúdia z roku 2021, ktorá sa zamerala na spaľovanie kalórií. Jej výsledky ukázali, že aj keď účastníci prieskumu spálili viac kalórií pri cvičení, telo ich následne pri iných bežných činnostiach, ako je napríklad spánok, spálilo menej. Tento účinok mal byť navyše viac viditeľný pri ľuďoch s nadváhou, teda tých, ktorí sa snažili schudnúť viac.

Prečítajte si tiež:

Vyplavovanie endorfínu

Hovorí sa, že cvičenie v nás vyplavuje hormón šťastia, endorfín, a tak máme vďaka nemu lepšiu náladu. V rámci nemeckej štúdie na univerzite v Hamburgu podali ľuďom, ktorí tvrdili, že po behu sa cítia nabudení a pokojní, liek naloxon. Ten mal blokovať účinok endorfínov. Aj po jeho užití však účastníci výskumu uviedli, že to na nich nemalo žiaden vplyv a pocit šťastia cítili rovnako.

Väčšina výskumníkov si tak dnes myslí, že uspokojenie po cvičení pramení skôr z uvoľňovania endokanabionidov, čo sú látky podobné konope a naše telo ich prirodzene produkuje. Má to však tiež byť u ľudí individuálne.

Nevyvrátiteľnými sú však štúdie, ktoré hovoria, že bežné denné aktivity, ako je napríklad upratovanie či prechádzka, sú pre mozog prospešné, a tým vedú aj k lepšej nálade. 

Po sviatkoch prichádza obdobie chudnutia. Trendom je cvičenie s aplikáciami: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.