Splynú dve európske krajiny v jednu? Tisíce ľudí v uliciach žiadali zjednotenie

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TASR/AP/Vadim Ghirda

Táto skupina začala 1. júla 1300-kilometrový "storočnicový pochod".

Niekoľko tisícok Moldavcov sa zišlo v sobotu v hlavnom meste Kišiňov na demonštrácii za opätovné zjednotenie svojej krajiny so susedným Rumunskom. Informovala o tom agentúra AP.

Podporovatelia tejto myšlienky niesli rumunské a moldavské zástavy, ktoré sú takmer rovnaké, a skandovali heslá ako "Jednota" či "Besarábia, rumunská zem". Besarábia je historické označenie územia dnešného Moldavska a časti Ukrajiny.

Protestujúci aplaudovali skupine niekoľkých desiatok Rumunov, ktorí sa pripojili k sobotňajšej demonštrácii za znovuzjednotenie. Táto skupina začala 1. júla v Rumunsku 1300-kilometrový "storočnicový pochod".

Organizátor akcie George Simion v pondelok pre moldavské médiá vyhlásil, že hranica medzi oboma štátmi by nemala existovať. Kritizoval tiež snahy "oddeliť Moldavcov od Rumunov, ako keby sme neboli jedna krajina, rovnaký národ".

Rumunskí občania mali tento týždeň niekoľkodňový zákaz vstupu do Moldavska po tom, ako pohraničná polícia vyhlásila, že predstavujú hrozbu pre verejný poriadok.

Moldavsko sa zjednotilo s Rumunskom v roku 1918 a v roku 1940 bolo anektované bývalým Sovietskym zväzom. Nezávislosť od ZSSR získalo po jeho rozpade v roku 1991.

KIŠIŇOV/TASR
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Moldavsko

Dôležité udalosti