Vedci odhalili, že dlhodobý covid spôsobuje v našom tele kritické zmeny

Vedci odhalili, že dlhodobý covid spôsobuje v našom tele kritické zmeny
Ilustračná snímka. Zdroj: Shutterstock/Tero Vesalainen

Množstvo ľudí s dlhotrvajúcim ochorením COVID-19 trpí zdravotnými ťažkosťami súvisiacimi najmä s cvičením. Namiesto nabudenia ich po aktivite prepadne únava a bolesť svalov. Vedci sa tomuto problému začali venovať a prišli s vysvetlením.

Ako informujú České noviny na základe The Guardian, na vine majú byť biologické zmeny, ktoré v tele koronavírus spôsobil. „Skutočne sa potvrdzuje, že v tele sa pri tomto ochorení deje niečo zlé,“ povedal autor štúdie Rob Wüst z univerzity Vrije v Amsterdame.

Takzvaným dlhodobým COVID-om, ktorý znamená, že zdravotné ťažkosti pretrvávajú u osoby viac ako 12 týždňov, trpí množstvo ľudí. Napríklad vo Veľkej Británii ide o zhruba dva milióny. U mnohých z nich sa príznaky zhoršili po niekoľkých týždňoch od jedného cvičenia.

Prečítajte si tiež:

Žiadne intenzívne cvičenie

Vedci sa problémom začali zaoberať. Výskumu sa zúčastnilo 25 pacientov, ktorí trpia dlhodobým COVID-om a uviedli, že po cvičení pociťujú malátnosť a tiež 21 takých, ktorí sa úplne zotavili. Ani jeden z nich nemusel podstúpiť hospitalizáciu a všetci z nich boli predtým zdraví v produktívnom veku.

Účastníkov posadili na rotoped, kde absolvovali 15-minútové cvičenie. Týždeň predtým a aj deň po im odobrali vzorky krvi a tiež kostrového svalstva. Ukázalo sa, že v priemere mali ľudia s dlhodobým COVID-om menšiu kapacitu než vyliečení účastníci.

Analýza vzoriek ukázala, že tí s dlhodobým COVID-om mali vo svaloch viac bielych vlákien, ktoré obsahujú menej štruktúr produkujúcich energiu. Navyše, tieto štruktúry (mitochondrie) nepracovali tak, ako u zdravých ľudí, čo vysvetľuje častý pocit únavy.

Pri porovnaní vzoriek odobratých pred a po cvičení sa tiež ukázalo, že ľudia z dlhodobým COVID-om mali nielen horšiu funkciu mitochondrií, ale tiež omnoho viac poškodených tkanív, čo môže vysvetľovať bolesti svalov, ktoré pacienti pociťujú.

Ako uviedol Wüst, ľudia z dlhodobým COVID-om by tak nemali podstupovať intenzívne tréningy. Poškodzuje im to svaly a zhoršuje metabolizmus.

Nový subvariant COVID-u. Prenáša sa rýchlejšie ako tie predošlé: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.