Svet sužuje najviac konfliktov za posledných 30 rokov. Jeden môže naplno vypuknúť aj v južnej Európe

Svet sužuje najviac konfliktov za posledných 30 rokov. Jeden môže naplno vypuknúť aj v južnej Európe
Zdroj: TASR/AP

Ľudstvo prežíva najhoršie obdobie z pohľadu vojen a konfliktov za posledné tri desaťročia. Na základe správy Medzinárodného inštitútu pre strategické štúdiá o tom informuje ČT 24.

Vo svete bolo vlani 183 regionálnych konfliktov. Medzi najväčšie patria vojna na Ukrajine a v Pásme Gazy, no krviprelievanie neutícha ani v iných častiach sveta. Ďalšie konflikty hrozia v krátkej budúcnosti aj Európe.

Uvádzajú, že v poslednej dekáde najviac stúpol počet konfliktov vyvolaných teroristickými hnutiami na čele s al-Káidou a Islamským štátom.

Jeden z najväčších konfliktov, pred ktorým upozorňujú analytici, hrozí vo Venezuele. Dôvodom je túžba po rope.

Prečítajte si tiež:

Európu ohrozuje Rusko aj zo severnej strany. Vladimir Putin zastrašuje Pobaltie aj Fínsko. Rizikovejšie však vyzerá situácia na Balkánskom polostrove. Pozorne ju sleduje aj Európska únia.

V Bosne a Hercegovine existuje skupina Srbov, ktorí chcú otvoriť dohody z roku 1995. Zlá situácia je aj v Kosove. Neustále tam skupina provokatérov hľadá zámienky na pokračovanie v konfliktoch.

Šéf izraelskej armády vojakom nariadil, aby vyvinuli v Gaze väčší tlak. OSN a WHO varujú, že situácia je už neúnosná. Pozrite si reportáž:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Medzinárodné vzťahy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.