Prekvapujúce výsledky nového výskumu. Odhalili vlastnosti balenej vody

Prekvapujúce výsledky nového výskumu. Odhalili vlastnosti balenej vody
Ilustračná snímka. Zdroj: Shuterstock/Oporty786

Piť kupovanú vodu či tú z kohútika. Mnoho ľudí sa rozhodlo pre kúpu balenej kvôli tvrdeniam, že voda z vodovodu je kontaminovaná mikroplastmi. Najnovšia štúdia však prekvapila. Jej výsledky ukázali, že v balenej je malých plastových častíc ešte viac.

Voda, ktorú si kupujeme v supermarkete, podľa zistení amerických vedcov obsahuje 100-krát viac častíc plastu než hovorili pôvodné odhady. V priemere ide o obsah asi 240-tisíc detekovaných plastových úlomkov na liter vody, informuje portál novinky.cz na základe výsledkov výskumu uverejnených vo vedeckom časopise Proceedings of National Academy of Science.

Prečítajte si tiež:

Nová analýza

Malé nanoplasty, ktoré nie sú voľným okom viditeľné, objavili za pomoci laseru. Takýto výskum uskutočnili výskumníci z americkej Columbia University a Rutgers University po prvý raz. Predošlé štúdie skúmali o niečo väčšie mikroplasty, ktoré sa pohybujú od veľkosti viditeľnej voľným okom (asi päť milimetrov) až po jeden mikrometer.

Aktuálne na analýzu použili päť vzoriek z troch rôznych druhov balenej vody. Ukázalo sa, že množstvo mikroplastov i nanoplastov sa v nich pohybovalo od 110 do 400-tisíc na liter.

Podľa Naixina Qiana z Columbia University sa zdá, že „veľká časť plastu pochádza zo samotnej fľaše“.

Výskum zatiaľ nepotvrdil, aké účinky to má na ľudské zdravie. V bádaní týchto súvislosti pokračujú. Na riziká však už skôr upozorňovala v roku 2020 aj Akadémia vied ČR. Mikroplasty aj nanoplasty majú spôsobovať oxidatívny stres. Ide o formu bunkovej toxicity, ktorá môže viesť až k rakovine.

Nepomohla kritika ani protesty. V Japonsku začali vypúšťať rádioaktívnu vodu: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.