Cestovateľský boom na Islande, ulice Reykjavíku sú plné. Podľa domácich to prináša i problémy

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Island zažíva cestovateľskú horúčku. V centre Reykjavíku to žije bez ohľadu na ročné obdobie. Podobné to je aj v iných turistických lokalitách. Rozmach turizmu krajine ekonomicky pomáha. Milióny turistov a autobusy na každom rohu však majú aj negatívne stránky.

Minulý rok Island navštívilo odhadom 2,2 milióna turistov. Očakáva sa, že do roku 2026 by ich počet mohol stúpať na 2,5 milióna, informujú novinky.cz. Ulice Reykjavíku sú plné aj v zime, lemujú ich mnohé hotely i reštaurácie a celkovo je mesto podstatne rušnejšie ako pred 10 rokmi.

Do krajiny neprichádzajú iba turisti, ale pribúda aj počet obyvateľov. V roku 2022 sa zvýšil o rekordné tri percentá.

Prečítajte si tiež:

Zameranie na cestovný ruch

To, že sa z Islandu stala atraktívna destinácia, je pre ekonomiku krajiny veľmi dobré. Vláda sa rozhodla zamerať práve na cestovný ruch po kolapse bankového sektoru v roku 2008. Tento krok však prináša aj neblahé dosahy na životy asi 400-tisíc Islanďanov. A to hlavne, čo sa týka ubytovania.

„Pripadá mi, že každé druhé miesto (na bývanie) je krátkodobý turistický prenájom,“ sťažuje sa na náročné podmienky hľadania bývania 31-ročný Jón Ferdínand Estherarson. S manželkou si hľadali byt asi štyri mesiace, ponuka na trhu s realitami je malá a čoraz častejšie sa týka iba krátkodobých prenájmov.

Ako ukázala štúdia AirDNA, v hlavnom meste krajiny predstavuje asi osem percent ponúk na bývanie iba krátkodobé turistické prenájmy. Podľa štúdie z roku 2019 tvorí asi polovicu ubytovania v turistických oblastiach práve to pre turistov. V mnohých prípadoch ide o domy, ktoré boli pôvodne určené na dlhodobé bývanie.

Prečítajte si tiež:

Nájomné byty pre miestnych

Vláda preto na úbytok bývania pre miestnych musela zareagovať. Zaviazala sa, že v najbližších piatich rokoch postaví 4000 nových nájomných bytov v priebehu každého roka. Cieľ sa jej však zatiaľ plniť nedarí. Problémom ubytovania má byť tiež to, že ide o národ, ktorý chce domov skôr vlastniť než si ho prenajímať. Podľa úradov si v roku 2022 prenajímala na Islande bývanie len pätina z celkového počtu obyvateľov. 

Udržať rovnováhu medzi benefitmi cestovného ruchu a negatívnymi dosahmi je tak výzvou. Aj napriek tomu, že cestovný ruch pomáha znižovať nezamestnanosť, z asi 200-tisíc pracujúcich ľudí žijúcich na Islande je približne 35-tisíc zamestnaných v cestovnom ruchu. Na takúto náhlu a veľkú zmenu na pracovnom trhu štát nebol pripravený. Mnoho ľudí tak študuje iné odbory, avšak v tých nie sú príležitosti na uplatnenie, preto končia na pozíciách čašníkov, hotelierov či sprievodcov.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.