Šéf Boeingu prevzal zodpovednosť za nehodu lietadla Alaska Airlines a sľúbil úplnú transparentnosť

Šéf Boeingu prevzal zodpovednosť za nehodu lietadla Alaska Airlines a sľúbil úplnú transparentnosť
Odtrhnuté dvere lietadla Boeing 737 MAX 9 našli v záhrade v Portlande. Zdroj: National Transportation Safety Board via AP

Výkonný riaditeľ spoločnosti Boeing Dave Calhoun prevzal v utorok zodpovednosť za nehodu lietadla aerolínií Alaska Airlines a sľúbil "úplnú transparentnosť" voči vyšetrovateľom a zákazníkom. Píše o tom tlačová agentúra AFP.

"Budeme k tomu pristupovať ako k najväčšej priorite a priznávame našu chybu," povedal Calhoun zamestnancom na stretnutí o bezpečnosti. Lietadlu Boeing 737 MAX 9 sa počas letu uvoľnil bočný panel, ktorý prekrýval nevyužívaný núdzový východ. "Budeme k tomu pristupovať so 100-percentnou vážnosťou a úplnou transparentnosťou pri každom kroku celého tohto procesu," dodal.

Calhoun prevzal najvyššiu funkciu v Boeingu v januári 2020, keď spoločnosť čelila následkom dvoch tragických havárií jej lietadiel typu 737 MAX. Najnovší nebezpečný prípad sa stal v piatok 5. januára a jeho okolnosti vyšetruje Národný úrado pre bezpečnosť v doprave (NTSB).

"Nikto nie je lepší", než NTSB, vyhlásil Calhoun. "Dôverujem každému kroku, ktorý urobia. Oni zistia príčinu a dospejú k záveru," dodal.

Prečítajte si tiež:

Uzemnili tento typ lietadla

Americké regulačné úrady uzemnili 171 lietadiel Boeing 737 MAX 9. Ide o rovnaký model ako lietadlo spoločnosti Alaska Airlines, ktoré v piatok 5. januára krátko po štarte z mesta Portland stratilo bočný panel. Piloti však dokázali s poškodeným lietadlom pristáť a nehoda si nevyžiadala žiadne obete.

Vyšetrovatelia NTSB v pondelok večer naznačili, že odtrhnutý bočný panel nebol dostatočne dobre pripevnený. Americký Federálny úrad pre kontrolu leteckej dopravy (FAA) v utorok oznámil, že s Boeingom spolupracuje na podrobných pokynoch pre preverenie uzemnených lietadiel.

"Boeing včera predložil prvotnú verziu pokynov a teraz ich upravuje podľa pripomienok, ktoré spätne dostal," informoval v utorok FAA. Upravenú verzie pokynov od Boeingu úrad ešte raz preskúma.

Pozrite si reportáž o prípade, pri ktorom sa uvoľnili dvere lietadla:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.