Kedy si urobiť domáci test na COVID-19, aby vám vyšiel čo najpresnejší výsledok? Tu je odpoveď

Testovanie domácim antigénovým samotestom na ochorenie Covid-19.
Testovanie domácim antigénovým samotestom na ochorenie Covid-19. Zdroj: TASR/DPA

Chorých na COVID-19 pribúda a prispieva k tomu aj najnovší subvariant, ktorý sa šíri rýchlejšie ako všetky ostatné. Hoci už nie sú v platnosti žiadne opatrenia ani obmedzenia, ako pri každej chorobe, aj s COVID-om je lepšie ostať doma a vyhnúť sa ľuďom. 

V lekárňach sú k dispozícii domáce testy, ktoré sú jedným z nástrojov, ako chrániť ostatných pred nákazou. Odborníci radia, kedy ich použiť, aby bol výsledok čo najpresnejší.

„Keby sa u mňa objavili príznaky dnes, určite by som sa teraz netestoval,“ hovorí pre NY Times bývalý harvardský epidemiológ Michael Mina. Dodáva, že by sa otestoval až pozajtra.

Experti teda radia testovať sa na tretí až štvrtý deň od prvých príznakov.

Ak sa však chystáte na návštevu k niekomu, kto je ohrozený ťažkým priebehom COVID-u, napríklad k príbuznému do domova seniorov, určite sa otestujte pred stretnutím. Ak máte hocijaké príznaky respiračného ochorenia, návštevu preložte.

Odborníci neodporúčajú použiť test po exspirácii. Je však vysoká pravdepodobnosť, že ak vám vyšiel pozitívny výsledok, je pravdivý. Naopak, na negatívny výsledok sa radšej nespoliehajte.

Falošná pozitivita je veľmi zriedkavá bez ohľadu na to, či je test v záruke alebo nie. Častejšie sa stáva, že test ukáže falošnú negativitu. Preto ak máte príznaky a test vám COVID-19 nepotvrdil, radšej ostaňte doma.

Prečítajte si tiež:

Ako dlho sme nákazliví

Vírus môže človek šíriť deň až dva pred prvými príznakmi. Infekčnosť vrcholí dva až tri dni po nástupe symptómov. Väčšina ľudí má do 10. dňa negatívny výsledok. Sú však aj anomálie, kedy ľudia vykazovali aj mesiace pozitívny test.

Sú aj opačné prípady, keď nakazený nevykázal pozitivitu. Týka sa to najmä zaočkovaných ľudí, ktorých imunitný systém okamžite reaguje a bojuje s patogénom. Nemusí sa preto nahromadiť v nose v takom množstve, aby ho test zachytil.

Podľa odborníkov sú títo ľudia menej nákazliví, no dodávajú, že najnovší subvariant je taký infekčný, že sa nakazí zrejme každý, kto je v úzkom kontakte s chorým.

Svetom sa šíri nový subvariant COVID-u. Podľa odborníkov sa čoskoro stane dominantným aj u nás. Pozrite si reportáž:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.