Strana, na ktorej radšej spíte, môže veľa napovedať o vašej osobnosti

Strana, na ktorej radšej spíte, môže veľa napovedať o vašej osobnosti
Ilustračná snímka. Zdroj: Shuterstock/Pixel-Shot

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, na ktorej strane postele sa vám spí lepšie? Odborníci tvrdia, že to, či spíte naľavo alebo napravo, veľa napovedá o tom, aký ste typ človeka.

Podľa psychológov vo všeobecnosti platí, že ľaváci sú kreatívnejší a sebavedomejší, zatiaľ čo praváci sú logickejší a analytickejší. Aj na základe tohto tvrdenia postavili prieskum, ktorý sa pýtal ľudí, na ktorej strane postele spia a ako by opísali svoju povahu, informuje dailymail.co.uk.

Na americkom prieskume z roku 2021 sa zúčastnilo 2000 respondentov. Tí mali v rámci skúmania uviesť, ktorá strana postele je ich preferovanou a mali opísať vlastnosti svojej osobnosti a rôzne atribúty. Ľavá alebo pravá strana postele bola definovaná z pohľadu, keď stojíte na konci postele smerom k čelu.

Štúdia, ktorú uskutočnila spoločnosť OnePoll pre Slumber Cloud ukázala, že tí, ktorí spia na ľavej strane, častejšie uvádzajú vlastnosti spojené s uvoľnenejším typom povahy, ako sú veselosť či nápaditosť.

Tí, ktorí spali na pravej strane, boli vo všeobecnosti negatívnejšie naladení. Zároveň však mali tendenciu viac zarábať.

Prečítajte si tiež:

Veselší ľaváci

Podľa psychologičky a odborníčky na spánok Hope Bastineovej výsledky tohto prieskumu potvrdzujú už tie dávnejšie, ktoré tiež ukázali, že ľudia spiaci na ľavej strane sú veselší ako tí na pravej.

„Tí, ktorí spia na ľavej strane, majú byť v krízových situáciách pokojnejší a vo všeobecnosti aj sebavedomejší,“ povedala odborníčka.

Uviedla tiež, že ľudia spiaci na ľavej strane sú viac spokojní v práci ako tí, ktorí spia na pravej strane.

Ľudia spiaci na pravej strane majú však byť lepšie pripravený na zlé scenáre. Vraj je tiež pravdepodobnejšie, že sa politicky prikláňajú k pravici.

Prečítajte si tiež:

Aktivita hemisfér 

Štúdia presne neuvádza dôvody výskytu týchto vlastností. Odborníci však už skôr hovorili, že výber polohy na spanie môže byť ovplyvnený rozdielnou úrovňou aktivity oboch strán mozgu.

Výskum tiež zdôraznil, že pri výbere strany postele zohrávajú úlohu aj iné faktory, napríklad pohodlie. V prieskume 40 percent ľudí uviedlo, že sa rozhodujú pre tú, na ktorú sa im ľahšie vychádza, 30 percent opýtaných zas povedalo, že im na tom nezáleží a rozhodujú sa podľa toho, čo preferuje ich partner.

Z prieskumu tiež vyplynulo, že 58 percent mužov spí na pravej strane, z nežnejšieho pohlavia išlo o 50 percent.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti zo sveta

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.