Ak sa bojíte turbulencií, sem radšej neleťte. Na týchto trasách vám môžu dať poriadne zabrať

Ak sa bojíte turbulencií, sem radšej neleťte. Na týchto trasách vám môžu dať poriadne zabrať
Ilustračná snímka. Zdroj: Shuterstock/Denis Belitsky

Turbulencie v lietadle nejdenému cestujúcemu spôsobia nevoľnosti. Niektorých potrápia viac, iných menej. Ak aj vám a vášmu žalúdku spôsobujú hrôzu, niektorým trasám by ste sa mali špeciálne vyhnúť. Ich pravdepodobnosť je tu vyššia než kdekoľvek inde.

Rebríček leteckých trás s najväčšou pravdepodobnosťou turbulencií zostavil portál Turbli, informuje independent.co.uk. Analyzovať pritom mali 150 liniek.

Rebríček vedie trasa medzi chilským mestom Santiago a Santa Cruz de la Sierra v Bolívii. Za ňou nasleduje trasa medzi kazašským mestom Almaty a kirgizským Biškekom.

Prvú trojku uzatvára čínska trasa medzi mestami Lan-čou a Čcheng-tu, za ktorou nasleduje spojenie medzi čínskymi mestami Čúba a Sen-taj.

Prečítajte si tiež:

Na piatom meste skončila európska trasa medzi talianskym Milánom a švajčiarskou Ženevou, v rebríčku sa umiestnila aj trasa Miláno – Zürich.

Na šiestom, ôsmom a deviatom mieste v rebríčku skončili ďalšie trasy medzi čínskymi mestami (Lan-čou a Sien-jang, Sien-jang a Čcheng-tu, Sien-jang – Čchung-čching). V tabuľke sa umiestnilo aj Japonsko so spojením miest Osaka a Sendai.

Lety ponad hory

Zakladateľ portálu Ignacio Gallego Marcos uviedol, že počas letov vedúcich cez pohoria Alpy či Andy sú turbulencie pravdepodobnejšie z dôvodu, že nad horami sa vo všeobecnosti pravdepodobnosť turbulentných vĺn zvyšuje. V Číne a Japonsku sa zas vyskytujú silné vzdušné prúdy.

Čo sa týka sedenia v lietadle, tí, ktorí majú problém s turbulenciami, by si mali vyberať miesta v strede stroja. Najhoršie je to citeľné v zadnej časti.

Turbulencie, ktoré sa objavujú najčastejšie, sú za jasnej oblohy. Nie je vizuálny prvok, ktorý by ich mohol napovedať. Takzvaná clear air turbulence je silná a náhla a vyskytuje sa práve v bezoblačnom počasí. Otrasy, ktoré spôsobuje, sú prudké.

Slovenské letiská v roku 2024 pripravujú novinky: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti zo sveta

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.