Hrozí nám katastrofa? K Zemi sa totiž blíži diabolská kométa

Hrozí nám katastrofa? K Zemi sa totiž blíži diabolská kométa
Ilustračná snímka kométy. Zdroj: Shutterstock.com/Mr.Kuiku

Tento kalendárny rok by okolo Zeme mala preletieť takzvaná „diabolská“ kométa.

V prípade zrážky s našou planétou by objekt, ktorý je niekoľkonásobne väčší než Mount Everest, mohol spôsobiť poriadnu katastrofu. Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) informoval, či je dôvod k obavám.

Kométa s vedeckým označením 12P/Pons-Brooks by mala byť Zemi najbližšie 2. júna 2024. Podľa expertov bude viditeľná voľným okom a Zemi sa priblíži na vzdialenosť 231 miliónov kilometrov.

Astronómovia sú presvedčení, že teleso je niekoľkonásobne väčšie než Mount Everest. Odhadujú, že jadro môže mať v priemere okolo 17 kilometrov, píše portál Astronomy. Obvykle sa pritom šírka komét pohybuje medzi 0,9 až 2,9 kilometrami.

Prečítajte si tiež:

Malá šanca na zrážku

Hoci by zrážka telesa so Zemou znamenala pre našu planétu katastrofu, pravdepodobnosť tohto scenáru je veľmi malá.

„NASA nevie o žiadnom asteroide alebo kométe, ktoré by sa v súčasnosti dostali do kolízneho kurzu so Zemou. Takže pravdepodobnosť kolízie je pomerne malá. V skutočnosti môžeme povedať, že žiadny veľký objekt pravdepodobne nezasiahne Zem v nasledujúcich niekoľkých stovkách rokov,“ informoval úrad.

Teleso sa radí medzi kryovulkanické alebo aj studené sopečné objekty. Rovnako ako ostatné kométy je aj táto tvorená pevným jadrom vyplneným zmesami ľadu, prachu a plynu. To je obklopené hmlovým oblakom plynu zvaným kóma, uviedol portál Live Science.

Pozrite si reportáž o tauridoch a kométe:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Veda a technika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.