Trápi vás zápcha? Sušené slivky majú priam zázračné účinky

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Zdroj: shutterstock.com/rsooll

Ak vás trápi zápcha, sušené slivky sú najlepšia voľba. Toto ovocie obsahuje tri zložky, ktoré pôsobia priaznivo na trávenie. 

Sušené slivky obsahujú rozpustnú vlákninu. „Absorbujú vodu a vytvárajú gélovitú substanciu, ktorá zmäkčuje stolicu, takže sa ľahšie vylučuje,“ uviedol pre portál HuffPost gastroenterológ Alexander Jow.

Po druhé, obsahujú aj nerozupustnú vlákninu. Je to rastlinný materiál, ktorý sa hýbe naším tráviacim traktom neporušený. Nevstrebáva sa a ani sa úplne nerozkladá, čím sa vytvára hmota, ktorá pomáha rýchlejšie posúvať potraviny cez črevá. 

Obsahujú tiež sorbitol, čo je prírodný fermentovateľný cukor. „Tieto cukry majú mierny laxatívny účinok na tráviaci systém tým, že vťahujú vodu do čriev, čím zmäkčujú stolicu a stimulujú pohyb čriev,“ dodal Jow.

Prečítajte si tiež:

Vlákninu a sorbitol získate aj z iných potravín, no sušené slivky sú podľa odborníka dobrou voľbou, pretože jedna slivka obsahuje približne 0,7 gramu vlákniny, čo je na také malé ovocie veľmi veľa.

Gastroenterológ tiež radí, že fungujú sušené slivky aj slivková šťava. Celé slivky sú však účinnejšie.

Ďalšou výhodou celých sušených sliviek oproti slivkovej šťave je, že slivková šťava má viac cukru a kalórií ako sušené slivky.

Čas, za ktorý sa človek zbaví zápchy po zjedení sušených sliviek, je individuálny. Lekár to odhaduje na hodiny až deň.

„Počas užívania sušených sliviek je dôležité piť veľa vody, aby ste zostali hydratovaní a pomohli zvýšiť účinnosť sušených sliviek a funkciu tráviaceho systému,“ radí Jow.

Počet sušených sliviek, ktoré potrebujete na zmiernenie zápchy, sa líši v závislosti od veku a závažnosti. Na začiatok navrhuje lekár podávať deťom jednu až dve sušené slivky alebo približne 30 mililitrov slivkového džúsu denne.

Dospelým Jow odporúča začať s tromi až piatimi sušenými slivkami alebo pol šálkou slivkového džúsu raz alebo dvakrát denne.

Lekári z Košíc si pripísali slovenské prvenstvo. Duálna transplantácia vrátila mladú ženu do života:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.