Mnohí sa ich už zriekli, dávať si predsavzatia je však prospešné. Má to pár pravidiel

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Zmeny, ktoré v živote chceme dosiahnuť, často nechávame na nový rok. Práve dnešok (12. 1.) je však pre väčšinu ľudí zabijakom predsavzatí. Práve druhý januárový piatok je totiž podľa prieskumu dňom, kedy sa ich väčšina ľudí vzdá. Prezývaný preto je aj Dňom slabej vôle.

Mnohí sa už predsavzatí zriekli, psychológ však upozorňuje, že dávať si ich môže byť práveže veľmi prospešné. Má to však pár pravidiel.

„V prvom rade by mali byť realistické, aby sme neboli deprimovaní, že sa nám nedarí, v druhom rade by sme si mali dávať také, aby boli v súlade s našimi hodnotami a vnútorným presvedčením,“ hovorí klinický psychológ Karol Kleinmann.

Kým si nové správanie človek zautomatizuje, trvá to približne 21 dní. Ide však o jednoduché zvyky, ktoré nie sú veľkým zásahom do života.

„Napríklad vypiť pohár vody po zobudení, alebo 5 minút meditovať. My však hovoríme o predsavzatiach, ktoré súvisia so životným štýlom. Obvykle si ľudia dávajú, že začnú cvičiť, že začnú niekam chodiť alebo sa budú lepšie stravovať. Tieto sú už komplexné zmeny a môže to trvať 2 - 6 mesiacov, kým si na to zvykneme,“ vysvetlil Kleinmann.

Zahryznúť sa a zotrvať. Aj keď sa nám v dodržiavaní predsavzatí nedarí úplne podľa plánov, aj menšia zmena môže skvalitniť život.

„Namiesto toho, aby sme ich celé hodili cez palubu, je dobré si ich zrevidovať, možno trochu zmierniť. Tak aby fungovali pre nás,“ doplnil psychológ.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.