Piloti prezradili tipy, čo robia vždy, keď cestujú ako bežní pasažieri

Piloti prezradili tipy, čo robia vždy, keď cestujú ako bežní pasažieri
V lietadle Zdroj: Shutterstock

Piloti sa na webovom portáli HuffPost podelili o osem tipov, ktoré vždy (ne)robia, keď cestujú ako bežní pasažieri. Toto odporúčajú ľuďom. 

Obujte sa, keď idete na toaletu

Pilot islandskej leteckej spoločnosti Stefán Dór Arnarsson povedal, že mnohí cestujúci sa počas letu vyzúvajú, keď sedia na svojom mieste. Niektorí však údajne chodia bez topánok aj na toaletu.

„Nikdy by som nešla bosá na záchod,“ uviedla pilotka charterovej leteckej spoločnosti a blogerka Michelle Goorisová. Podľa nej je to šialené.

Nevstávajte, kým lietadlo nezastaví

Piloti by sa nikdy nepostavili do uličky, keď ešte lietadlo takzvane roluje po dráhe a definitívne nezastavilo. Goorisová tvrdí, že je to nielen nebezpečné, ale odopnúť bezpečnostný pás, keď ešte svietia kontrolky, je aj protizákonné.

Môže to byť nebezpečné, pretože piloti môžu napríklad náhle zabrzdiť.

Prečítajte si tiež:

Nenastupujte bez vody

„Vždy sa zastavím kdekoľvek, kde sa predáva balená voda, a vezmem si na palubu svoju vlastnú,“ podelila sa so svojou radou pilotka Jeanie Carterová.

Ozrejmila, že hlavne pri komerčných letoch, personál nemôže podávať občerstvenie z dôvodu veľmi krátkeho letu alebo turbulencií. „Pre letušky by bolo nebezpečné mať vozíky v uličke,“ dodala.

Nepanikárte v prípade turbulencií

„Turbulencie sú pre väčšinu nepríjemné, ale lietadlo nespadne z neba. A zvyčajne to nie je vôbec nebezpečné, pokiaľ budete postupovať podľa pokynov letovej posádky,“ ubezpečuje Carterová.

Nedávajte si obe batožiny do úložného priestoru nad hlavou

Cestujúci často neberú ohľad na ostatných a do úložného priestoru si dajú nielen príručnú batožinu, ale aj svoj batoh, na ktorý má každý nárok. Podľa Carterovej sa tým porušujú pravidlá mnohých leteckých spoločností. Jedna z batožín sa má totiž uložiť pod sedadlo pred vami. „Keby každý urobil túto maličkosť, cestovanie by bolo pre každého oveľa jednoduchšie,“ myslí si.

Prečítajte si tiež:

Počas vzletu a pristátia nenechávajte clonu na okne stiahnutú dole

Tienidlá na oknách musia byť totiž pri vzlete a pristávaní lietadla vytiahnuté. Pilotka Mindy Lindheimová pripomenula, že pasažieri a personál môžu ako prví spozorovať, ak je s lietadlom nejaký problém.

Zorganizujte si veci pred odletom

Arnarsson vraví, že pred nástupom na palubu si usporiada svoje veci tak, aby minimalizoval čas strávený v uličke vyťahovaním vecí. Preto si z tašky, ktorú odloží do úložného priestoru nad hlavou, vyberie veci, ktoré si myslí, že bude počas letu potrebovať.

Poďakujte posádke

„Keď vystupujem, vždy ďakujem posádke lietadla. Ďakujem im, že ma dopravili do cieľa včas alebo bezpečne. Aj keď let mešká alebo je zlé počasie,“ povedal Carterová.

 Cestovanie lietadlom sa stále stáva čoraz bezpečnejším. Pozrite si nasledujúcu reportáž: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.