Ťažký deň pre letectvo okupantov. Ukrajinci Rusom zostrelili dve veľmi dôležité lietadlá

Ťažký deň pre letectvo okupantov. Ukrajinci Rusom zostrelili dve veľmi dôležité lietadlá
Ruské prieskumné lietadlo Berijev A-50 v sprievode stíhačiek Su-27. Zdroj: shutterstock.com/Fasttailwind

Hlavný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Valerij Zalužnyj v pondelok informoval, že ukrajinské letectvo v nedeľu v oblasti Azovského mora zlikvidovalo prieskumné lietadlo včasnej výstrahy A-50 a bombardér IL-22M ruských leteckých síl.

Správu o tom priniesla britská stanica BBC, ktorá doplnila, že správy o tom nateraz nedokázala overiť z nezávislých zdrojov.

Ako dodala, Rusko stále neposkytlo komentár ku správam o údajnom zostrelení týchto lietadiel, ktoré v ukrajinských médiách cirkulujú od nedele večera.

„Ďakujem letectvu za perfektne naplánovanú a vykonanú operáciu v oblasti Azovského mora!“ napísal Zalužnyj v správe na svojom kanáli na platforme Telegram.

O operácii v oblasti Azovského mora, pri ktorej dostali zásah lietadlo A-50 a vzdušné riadiace centrum IL-22, informovalo v pondelok na sociálnych sieťach aj ukrajinské letectvo.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v pondelok ráno uviedol, že  nemá žiadne informácie o zostrelených bojových lietadlách, a novinárom odporučil kontaktovať v tejto veci ruské ministerstvo obrany.

Podľa poslanca ukrajinského parlamentu Jurija Mysiagina, ktorý je aj podpredsedom parlamentného výboru pre obranu, bolo lietadlo včasnej výstrahy a riadenia A-50 zostrelené.

Veliteľské lietadlo Iljušin Il-22. Zdroj: Profimedia.sk

Zásah dostal aj bombardér IL-22M - jeho posádka sa snažila dostať sa na najbližšie letisko. Lietadlo však zmizlo z radaru po tom, čo začalo klesať v oblasti mesta Kerč.

Zdroj citovaný ukrajinskými médiami poskytol aj záznam  údajného rozhovoru pilota bombardéra Il-22M, ktorý od dispečera žiadal o núdzové pristátie na letisku Anapa.

Ruské ministerstvo obrany informácie o zostrelení svojich dvoch lietadiel oficiálne nekomentovalo. Telegramový kanál Rybar, ktorý je blízky ruskému ministerstvu obrany, ako jednu z verzií udalostí nad Azovským morom uviedol aj paľbu ruskej protivzdušnej obrany.

V priloženom videu si môžete pozrieť archívny príspevok o najväčšom ruskom vzdušnom útoku na Ukrajinu.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.