Neprezrádzajme o sebe veľa. Čo robiť, aby bola naša komunikácia na WhatsAppe bezpečnejšia

Neprezrádzajme o sebe veľa. Čo robiť, aby bola naša komunikácia na WhatsAppe bezpečnejšia
Ilustračná snímka. Zdroj: Shuterstock/Alex Photo Stock

Využívajú ho mnohí z nás, ide o jednu z najobľúbenejších četovacích aplikácií. WhatsApp poskytuje možnosť zdieľať obsah s akýmkoľvek používateľom len prostredníctvom jeho telefónneho čísla. Ak ste aktívnym používateľom aplikácie, je dobré pozrieť sa na niektoré nastavenia. Môžu nás uchrániť pred nepríjemnými kontaktmi či zdieľaním informácií s cudzími ľuďmi. 

Všetci chceme, aby naša komunikácia bola na internete čo najviac chránená. V súvislosti s tým sa snaží aj aplikácia WhatsApp zavádzať nové opatrenia. Už dávnejšie zaviedla end-to-end šifrovanie, vďaka ktorému nie je možné, aby vaše správy niekto špehoval.

Ako informuje portál Tech Smart, aj samotná aplikácia Meta, pod ktorú aplikácia patrí, uviedla, že vďaka šifrovaniu nemajú možnosť ani pracovníci spoločnosti zasahovať do konverzácií užívateľov. Najnovšie má byť informácia o end-to-end šifrovaní zobrazená priamo nad každým chatom.

Napriek tomuto opatreniu však existuje niekoľko spôsobov, ako môže byť naše súkromie či bezpečnosť na WhatsAppe narušené. Stačí pritom upraviť pár nastavení. 

Prečítajte si tiež:

Zdieľanie stavu s kontaktmi

Aktualizácia stavu je novšou funkciou WhatsAppu. Krátke obrazové správy sú viditeľné po dobu 24 hodín. Mnohí si však neuvedomujú, že tento zdieľaný stav v obrazovej podobe môžu vidieť všetci, ktorí si uložili vaše číslo. Ak však chcete tomuto predísť, nemusíte hneď prestať so zdieľaním v rámci tejto funkcie. Stačí, ak v nastaveniach aplikácie v sekcii Súkromie vyberiete, ktoré kontakty môžu vidieť aktualizáciu vášho stavu.

Prečítajte si tiež:

Skupiny

Na WhatsAppe vás akýkoľvek používateľ môže pridať do akejkoľvek skupiny bez toho, aby ste na to dali súhlas. Úplne postačuje, ak má vaše telefónne číslo. Možnosťou je len následné opustenie skupiny. Práve takéto pridávanie je veľkým rizikom pre deti, ktoré takto môžu byť vystavené rôznemu nevhodnému obsahu v týchto skupinách.

Aj tomuto sa však dá predchádzať. V časti Súkromie pri skupinách si môžete nastaviť, že vás môžu pridávať do skupín len vaše kontakty. Dokonca, ak poznáte človeka, ktorý rád vytvára nevhodné skupiny a radšej by ste do budúca už ich súčasťou neboli, môžete si ho taktiež vyfiltrovať.

V súvislosti s tým sa môže stať, že sa vás snažili cez WhatsApp kontaktovať neznáme čísla aj telefonicky. Aj to už viete eliminovať prostredníctvom nastavení. V sekcii Súkromie nastavíte, aby boli „hovory od neznámych volajúcich stíšené“. 

Ak ste naopak človekom, ktorý rád vytvára skupiny, dajte si pozor na ich názvy. WhatsApp sa totiž prednedávnom pustil do upratovania a na základe nevhodných pomenovaní skupín zmazal účty niektorých používateľov. Voľte tak názvy, ktoré nie sú napadnuteľné a zároveň dajte pozor na to, kto je v danej skupine. Za nahlásenie iným užívateľom vám totiž hrozí rovnaký scenár.

Prostredníctvom nastavení súkromia si v aplikácií môžete nastaviť tiež napríklad to, kto uvidí vašu profilovú fotku či informácie, ktoré o sebe zdieľate.

Zamykanie správ

Aplikácia má aj množstvo iných spôsobov, ako môžete svoje komunikácie urobiť bezpečnejšími. Jednou z nich je aj zámok, takzvaný „Chat Lock“. Ide o funkciu, prostredníctvom ktorej môžete svoju komunikáciu zamknúť a bude sa k nej možné dostať len prostredníctvom odtlačku prstu, pinu či iného hesla. 

Ak niekomu posielate obrázok, pri ktorom nechcete, aby ostával súčasťou komunikácie, stačí použiť funkciu „View Once“, teda zobraziť len raz. Po pozretí príjemcom správa zmizne. 

Nemusia sa ani vyzuť. V martinskej nemocnici vyvinuli aplikáciu, ktorá pacientom pomôže pred aj po operácií: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Veda a technika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.