Západonílska horúčka si v Chorvátsku vyžiadala prvú tohtoročnú obeť

komáre si obete vyberajú.jpg
Zdroj: TV Markíza

Vírus sa šíri počas letnej sezóny v čase zvýšeného výskytu komárov, ktoré ho prenášajú.

Západonílska horúčka si v Chorvátsku vyžiadala prvú obeť. Celkovo v krajine evidujú už 26 nakazených týmto vírusom, informoval Chorvátsky inštitút verejného zdravotníctva (HZJZ). 

Väčšina z 26 osôb sa infikovala v priebehu leta prevažne na chorvátskom severozápade a východe. Dvaja sa nakazili v susedných štátoch a u dvoch sa nedá miesto nákazy identifikovať.

Západonílskej horúčke podľahol starší muž z východochorvátskeho mesta Beli Manastir v regióne Baranja, ktorý okrem toho trpel iným, chronickým ochorením, uviedol v utorok spravodajský server Total Croatia News. 

Niekoľko prípadov úmrtí na západonílsku horúčku zaznamenali v Chorvátsku už aj v predchádzajúcich rokoch. Vírus sa šíri počas letnej sezóny v čase zvýšeného výskytu komárov, ktoré ho prenášajú.

Zdrojom tohto vírusu, ktorý po prvý raz zaznamenali v roku 1937 v africkej Ugande a v roku 1950 spôsobil vôbec prvú epidémiu v Egypte, sú nezriedka divožijúce vtáky. Z nich ho komáre rodu culex prenášajú i na ľudí. V období, keď pribúda komárov - obvykle od druhej polovice júla do septembra - sa zvyšuje aj počet takýchto ochorení. Najviac ohrozenými skupinami populácie sú ľudia skôr narodení, ako aj osoby chronicky choré a so slabšou imunitou.

Výskyt ochorenia hlásili v tomto roku aj z Grécka, Kosova, Maďarska, Rumunska či Talianska.

ZÁHREB/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Chorvátsko

Dôležité udalosti