Európska krajina rozbieha boj proti mladým fajčiarom. Ak si zapália, hrozí im pokuta

Európska krajina rozbieha boj proti mladým fajčiarom. Ak si zapália, hrozí im pokuta
Ilustračná snímka. Zdroj: Shuterstock/SpeedKingz

Ďalšia krajina obmedzuje predaj cigariet. Lotyšsko rozhodlo o zvýšení vekovej hranice. Týka sa akýchkoľvek tabakových výrobkov, ale tiež akýchkoľvek iných určených na fajčenie. 

Ako informuje lotyšský spravodajský portál LSM.lv, v krajine schválili nariadenie, že tabakové výrobky si budú môcť kúpiť len osoby staršie ako 20 rokov. Na zmenách tamojší parlament pracoval od roku 2022 a počas hlasovania bolo za 77 poslancov, len jeden proti a štyria sa zdržali.

Prečítajte si tiež:

Dosiaľ bolo možné v krajine kupovať tabakové výrobky, bylinné výrobky určené na fajčenie či elektronické cigarety a ich náplne predávať ľuďom starším ako 18 rokov. Veková hranica sa o dva roky zvýši začiatkom roka 2025. Pokuta, ktorá hrozí mladým fajčiarom prichyteným pri cigarete, predstavuje 15 eur. 

Schválená novela zákona sa v Lotyšsku má vzťahovať aj na zákaz fajčenia v herniach. V krajine tiež do platnosti vstúpi obmedzenie vzťahujúce sa na uvádzanie na trh takých tabakových a iných výrobkov určených na fajčenie, ktoré vizuálne pripomínajú sladkosti či iné pochutiny.

Veľkými opatreniami proti fajčiarom sa preslávil najmä Nový Zéland. Ľudia narodený v tejto krajine po roku 2009 si nebudú môcť kúpiť tabakové výrobky ani v dospelosti. Cestou obmedzovania predaja cigariet mladým sa snaží vydať napríklad aj Veľká Británia. 

Fajčiari si priplatia. Drahšie budú u nás cigarety aj alkohol: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.