Trump zvíťazil v prvých primárkach Republikánov v Iowe

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Americký exprezident Donald Trump v pondelok podľa očakávaní zvíťazil v prvých primárkach Republikánskej strany pred novembrovými prezidentskými voľbami, ktoré sa konali v štáte Iowa. Vyplýva to z prognóz amerických médií, informuje agentúra DPA, AFP a AP.

Trump v prieskumoch výrazne viedol pred bývalou veľvyslankyňou USA pri OSN Nikki Haleyovou a floridským guvernérom Ronom DeSantisom. To, s akým náskokom napokon vyhrá a kto bude na druhom mieste, zatiaľ nie je jasné. V prvých výsledkoch mal viac hlasov ako všetci jeho súperi spolu.

V Spojených štátoch vyberajú kandidátov v prezidentských voľbách členské základne politických strán. Proces primárnych volieb je zložitý a v jednotlivých štátoch prebieha inak.

Prečítajte si tiež:

Republikánska strana začína volebný rok práve v Iowe, kde sa na rozdiel od väčšiny štátov USA nerozhoduje hlasovaním vo volebných miestnostiach, ale na tzv. volebných schôdzach. Tieto menšie zhromaždenia prebiehajú na rôznych miestach, napríklad aj v kostoloch či obecných sálach.

Republikáni, ktorí sa na nich tento rok zúčastnili, sa museli vyrovnať s mimoriadne mrazivým počasím. Po snehovej víchrici počas víkendu klesli teploty v Iowe aj pod mínus 20 stupňov Celzia a meteorológovia varovali pred životunebezpečnými podmienkami.

Kandidáti republikánov si v Iowe podľa počtu hlasov rozdelia celkovo 40 delegátov nominačného zjazdu strany. Ten sa uskutoční v júli a úspešný nominant na ňom potrebuje najmenej 1215 zo 2429 hlasov delegátov prideľovaných v primárkach.

Samotné voľby prezidenta sa budú konať 5. novembra. Republikánsky nominant sa v nich postaví proti súčasnému prezidentovi Joeovi Bidenovi, ktorý nemá v Demokratickej strane vážneho vyzývateľa.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín z 25. 8. 2023. Donalda Trumpa zatkli, odfotili a prepustili:

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Zahraničná politika

Dôležité udalosti