Piloti povedali, čo ako pasažieri v lietadle nikdy nerobia. A nemali by sme ani my

Piloti povedali, čo ako pasažieri v lietadle nikdy nerobia. A nemali by sme ani my
Ilustračná snímka. Zdroj: Shuterstock/Chayuth M

Piloti sa podelili s tým, čo nikdy nerobia, keď sú na mieste pasažierov. Ich zvyklosťami a radami by sme sa mali inšpirovať aj my. 

Na toaletu nechoďte bosí

Mnohí z nás si počas dlhého letu vyzujú obuv, aby sa im sedelo pohodlnejšie. Pilot islandskej leteckej spoločnosti PLAY Stefán Dór Arnarsson hovorí, že keď ide na toaletu, nikdy nie je bosý. „Ja si vždy obujem topánky, keď idem na toaletu,“ povedal pilot. Desivou má byť predstava, že sa na nohy dostane moč či iná telesná tekutina iného človeka, informuje huffpost.com

Prečítajte si tiež:

Po pristátí nevstávajte skôr

Pilotka nízkonákladovej spoločnosti Michelle Gooris hovorí, že by sa nikdy nepostavila do uličky lietadla predtým, ako lietadlo úplne zastaví a zhasne signalizácia upozorňujúca na zapnutie pásov. „Aj keď sa zdá, že to dá zdravý rozum, cestujúci sa často postavia skôr, ako lietadlo dorazí k bráne.“ Odopnutie pásov je v tej chvíli nielen priestupok proti pravidlám, ale navyše to môže byť nebezpečné.

Piloti totiž niekedy musia náhle na základe pokynov riadiacej centrály zatiahnuť brzdu. V prípade, ak vtedy ľudia stoja v uličke, môžu utrpieť vážne zranenia.

Nenastupujte do lietadla bez vody

Pilotka súkromnej leteckej spoločnosti Wheels Up Jeanie Carterová uviedla, že do lietadla nikdy nejde bez fľaše vody. Pri komerčných letoch totiž niekedy letušky nemôžu podávať nápoje, či už preto, že ide o krátky let alebo kvôli tomu, že sa objavia turbulencie. Vlastná fľaša vody je tak poistka, aby ste neostali o smäde.   

Prečítajte si tiež:

Pri turbulenciách nepodliehajte panike

Turbulencie sú pre väčšinu z nás nepríjemné. Ide však o pomerne bežný jav a netreba preto podliehať panike. „Lietadlo nespadne z oblohy,“ povedala Jeanie Carterová. „A zvyčajne nie sú vôbec nebezpečné, ak sa budete riadiť pokynmi posádky. Zostaňte sedieť a na požiadanie si zapnite bezpečnostný pás.“ Hoci turbulencie môžu pôsobiť veľmi desivo, odporučila zmeniť spôsob, akým o nich premýšľame, aby ste sa upokojili počas obzvlášť nepríjemných chvíľ. 

Nedávajte si viaceré tašky do odkladacieho priestoru

Pilotka Carterová hovorí, že voľakedy sama odkladala všetky svoje veci do odkladacieho priestoru. Avšak ľudia, ktorí nastúpia ako poslední, následne nemajú miesto na uloženie svojej príručnej batožiny. Naším zvykom by malo byť odkladať jednu tašku hore a druhú pod sedadlo pred sebou. „Batoh mám vždy pod sedadlom pred sebou. Keby tak urobil každý, cestovanie by sa stalo oveľa jednoduchším,“ dodala.

Prečítajte si tiež:

Nenastupujte do lietadla nezorganizovaní

„Z pohľadu pilota chcem, aby bol proces nástupu do lietadla čo najplynulejší,“ povedal Arnarsson. Preto je dobré si pred nástupom do lietadla pripraviť veci tak, aby sme minimalizovali čas potrebný na presun na svoje miesto, uloženie vecí i usadenie sa. Z tašky, ktorú dávate do horného odkladacieho priestoru, si vyberte všetko, čo počas letu budete potrebovať. Skrátite tak čas strávený blokovaním uličky a spomaľovaním ostatných.

Slovenské letiská v roku 2024 pripravujú viaceré novinky: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.