Reštaurácie v poprednej dovolenkovej destinácii klamú. Namiesto olivového oleja podávajú náhrady

Reštaurácie v poprednej dovolenkovej destinácii klamú. Namiesto olivového oleja podávajú náhrady
Ilustračná snímka. Zdroj: Shutterstock.com/Gleb Usovich

Olivový olej naprieč Európou v posledných týždňoch prudko zdražuje. Problém to je okrem iného aj pre mnohé reštaurácie. Desiatky z nich však k vyšším cenám pristúpili po svojom.

Kontroly v Taliansku napríklad ukázali, že mnoho gastronomických prevádzok namiesto pravého olivového oleja podáva náhradku vyrobenú zo semien neznámeho pôvodu. Tú potom dofarbia chlorofylom a pre zmenu chuti ju miešajú s betakaroténom.

Priemerná cena jedného litra extra panenského oleja na juhu Európy momentálne vychádza na asi deväť eur.

Prečítajte si tiež:

Lacnejšie alternatívy

Pre mnoho majiteľov reštaurácií je táto cena príliš vysoká, a preto sa radšej uchyľujú k alternatívam. Zásobujú sa falošným olejem za tri eurá, ktorý však môže ohrozovať zdravie zákazníkov. Informoval o tom portál Euronews.

Talianske médiá hovoria o tom, že kontrolóri v minulých dňoch odhalili 50 reštaurácií, ktoré hosťom podávali falošný olivový olej. Teraz im za to hrozia vysoké peňažné sankcie.

Odborníci tvrdia, že rozdiely medzi skutočným a falošným olivovým olejem sú značné a spoznajú ich aj laici.

„Olivový olej nikdy nie je bez chuti. Môže byť viac či menej sladký, horký, pikantný, ale nikdy nebude bez chuti. Falošný olej zo semien nemá žiadnu chuť ani vôňu. Trh s falošným olivovým olejom síce existoval vždy, teraz však pre značné cenové rozdiely naberá na skutočnej sile,“ uviedol v rozhovore pre Euronews profesor Maurizio Servili.

Zároveň však dopĺňa, že podvod môže byť o niečo ťažší odhaliť, pokiaľ sa falošný olej čiastočne zmieša s tým skutočným. V týchto prípadoch pomôže už len asi špeciálny rozbor v laboratóriu.

Prečítajte si tiež:

Cena prudko vyskočila

Analýzy ukazujú, že cena olivového oleja v minulých týždňoch stúpla na rekordných deväťtisíc dolárov (zhruba 8 200 eur) za jednu tonu.

Tento nárast sa skoro prepísal aj do maloobchodných cien. Napríklad v USA sa cena v tomto roku zvýšila asi o 12,5 percenta.

Slabú produkciu olivového oleja v posledných mesiacoch hlásia napríklad z Portugalska, Tuniska, Maroka či Grécka.

Turecko dokonca v posledných týždňoch významne obmedzilo jeho vývoz, aby zaistilo dostatočné množstvo olivového oleja pre vlastný trh.

O rekordných cenách olivového oleja sme vás informovali už v auguste minulého roka:

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Zaujímavosti zo sveta

Dôležité udalosti