Rusko už podľa Estónska napína svaly. Tamojšia rozviedka odhadla, kedy by mohlo dôjsť k úderu smerom k NATO

Rusko už podľa Estónska napína svaly. Tamojšia rozviedka odhadla, kedy by mohlo dôjsť k úderu smerom k NATO
Ruský prezident Vladimir Putin hovorí počas tradičnej koncoročnej tlačovej konferencie. Zdroj: TASR/AP/Alexander Zemlianichenko

Tento týždeň vyvolala zvýšenú pozornosť Európy správa nemeckej armády, ktorá unikla na verejnosť. Podľa nej sa NATO pripravuje na scenár otvoreného konfliktu s Ruskom.

Estónska premiérka Kaja Kallasová tvrdí, že prípravy sú realistické a Európa by sa mala intenzívne pripravovať na možnosť ruského útoku na Pobaltí, ktoré je najzraniteľnejšou časťou NATO.

„Naša rozviedka odhaduje, že to môže prísť od troch do piatich rokov, a naozaj záleží na tom, ako budeme jednotní v našom postoji voči Ukrajine,“ uviedla v profilovom rozhovore pre denník The Times.

Prečítajte si tiež:

Mali by stáť pri sebe

V dlhodobej vízii členských štátov by Aliancia podľa Kallasovej mala stáť pri sebe, navzdory tomu, že teraz niektoré krajiny otáľajú s navýšením finančnej pomoci Ukrajine a kandidát na amerického prezidenta Donald Trump by v úrade mohol narušiť súdržnosť západných krajín.

„Estónsko dáva tri percentá HDP na obranu. Vyzývam našich spojencov v NATO, aby sa ich prioritou teraz stalo navýšenie výdajov do obrany,“ napísala Kallasová v reakcii na rozhovor na sociálnej sieti X.

Všetky štáty by podľa nej mali zákonom ukotviť povinný výdaj vo výške 2,5 percenta HDP na obranu.

Za rok 2022 však požiadavku dvoch percent splnilo len sedem štátov, a to pobaltské krajiny, USA, Grécko, Poľsko a Veľká Británia.

Pred pár dňami sme vás informovali o pomoci pre Ukrajinu:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.