USA opäť útočili na húsíov. Zneškodnili štyri protilodné strely

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka. Zdroj: TASR/AP

USA v utorok v poradí už tretíkrát útočili proti jemenským húsíom a zneškodnili štyri protilodné strely. TASR správu prevzala z agentúr AP a AFP.

Pri útoku boli podľa predstaviteľov USA zničené štyri balistické strely húsíov, ktoré predstavovali bezprostrednú hrozbu pre americké obchodné a vojenské lode v tejto oblasti. O podrobnostiach námornej operácie sa vyjadrili pod podmienkou, že zostanú v anonymite, píše AP.

Jemenskí Húsíovia, ktorých podporuje Irán, sa prihlásili k zodpovednosti za utorňajší útok v Červenom mori na kontajnerovú loď Zografia plaviacu sa pod vlajkou Malty a patriacu Grécku. Loď smerovala k Suezskému prieplavu, uviedlo grécke ministerstvo pre námornú prepravu. Pri incidente nehlásili žiadne zranenia.

Prečítajte si tiež:

Hovorca povstalcov Jahjá Sarí vo vopred nahranom zázname uviedol, že posádka lode Zografia odmietla reagovať na výstražné volania a loď smerovala k prístavu v Izraeli.

Incidenty podľa AP potvrdzujú, že húsiovia nepoľavujú v útokoch na obchodné lode v Červenom mori napriek rozsiahlym útokom na ich pozície v Jemene, ktoré minulý piatok uskutočnili USA a Británia.

Poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan v utorok uviedol, že USA a ich spojenci musia útoky húsíov zastaviť s cieľom minimalizovať ich vplyv na svetové hospodárstvo. V spojitosti s hrozbou zo strany Iránom podporovaných militantov v Iraku, či hrozieb v Sýrii a Libanone vyzval na ostražitosť a bdelosť s cieľom vyhnúť sa ďalšiemu vystupňovaniu konfliktu.

Húsíovia opakovane útočia na lode v Červenom mori a tvrdia, že tak robia na protest proti vojne Izraela s palestínskym militantným hnutím Hamas v Pásme Gazy. Útoky týchto povstalcov a útoky mierené proti nim vyvolávajú obavy z rozšírenia násilia z Gazy do širšieho regiónu.

Pozrite si aj reportáž z 12. 1. o prvých útokoch USA a Veľkej Británie proti povstalcom:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Medzinárodné vzťahy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.