Tieto veci by váš zubár chcel, aby ste vedeli

Tieto veci by váš zubár chcel, aby ste vedeli
Ilustračná snímka zubára.

Odkladanie preventívnej prehliadky a návštevy zubára patrí medzi najčastejšie chyby. Ignorovaním problémov si totiž pacienti zarábajú na veľké problémy, ktoré budú nielen bolestivé, ale aj drahé. 

Portál NY Times sa pýtal zubárov na ďalšie rady, ktoré je dobré vedieť pre zlepšenie zdravia ďasien a zubov.

Ďasná by vám nemali krvácať pri používaní zubnej nite

Čistenie zubov niťou by ste mali zaradiť medzi svoje denné rutiny. Ľudia, ktorí majú väčšie medzery medzi zubami, môžu namiesto nite používať špeciálne medzizubné kefky. 

Ak si takto zuby čistíte pravidelne, nemali by vám ďasná krvácať. Ak sa to deje často, navštívte zubára. Odborníčka z Harvadskej školy zubnej medicíny Tien Jiang tiež radí, že ak ste s používaním nite len začali, alebo ste sa k tomu vrátili po dlhej dobe, je normálne, že budete trochu krvácať.

„Je to ako začať cvičiť, keď ste dlho necvičili a bolia vás svaly,“ hovorí odborníčka a povzbudzuje ľudí, aby v tom vytrvali.

Prečítajte si tiež:

Vyhýbajte sa pastám s uhlím

Pulty obchodov v poslednom období zaplavili zubné pasty s obsahom hnedého uhlia, ktoré má vraj bieliace účinky. Výskumníci sa už týmto trendom zaoberali  a prišli na to, že pasty s aktívnym uhlím nemajú bieliace účinky a navyše ničia zuby.

Čiastočky dreveného uhlia sa môžu usadzovať v ďasnách a spôsobovať ich poškodenie a zmenu farby.

Nepotrebujete elektrickú zubnú kefku

Najjednoduchšia rada znie: Umývajte si zuby dvakrát denne. Ideálne v 45-stupňovom uhle dve minúty. Ak to budete robiť správne, je úplne jedno, či máte manuálnu alebo elektrickú zubnú kefku.

Výhodou elektrických je tá, že niektoré vás dokážu upozorniť, ak na zuby príliš tlačíte. Silné čistenie môže viesť k ústupu ďasien.

Zdravie úst je spojené so zdravým celého tela

Problémy so zubami a ústnou dutinou často súvisia s inými časťami tela. Výskumy dokonca ukázali, že ak máte zdravé zuby, môžete tým znížiť riziko cukrovky či kardiovaskulárnych ochorení. 

Zaujímavosťou je aj to, že cukrovkárom sa po liečení ochorení ďasien môže znížiť hladina cukru v krvi. 

Prečítajte si tiež:

Na vyšetrenie choďte triezvi

Prieskum z roku 2022 odhalil, že až polovica opýtaných zubárov v USA ošetrovala pacientov pod vplyvom marihuany alebo inej drogy. Častým dôvodom bolo, že pacienti sa chceli upokojiť a stíšiť bolesť. 

Doktorka Quartey-Sagaille však pripomína, že pacient by nemal byť vyšetrovaný pod vplyvom drog už len z toho dôvodu, že v takom stave nemôže dať súhlas na vykonanie zákrokov.

Navyše marihuana nemusí byť ani účinná. Lekárka uviedla, že sa stretla s prípadom, že pacientovi pod vplyvom marihuany nefungovala bežná anestézia a musela mu aplikovať dvojitú dávku.

Od zubného lekára odchádzame s čoraz prázdnejšou peňaženkou. Ambulancie nedostávajú od poisťovní dosť peňazí na zaplatenie základných výkonov. Pozrite si reportáž:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.