Chceli ho zabiť smrtiacou injekciou, no prežil. Na Američanovi vyskúšajú nový spôsob popravy

Chceli ho zabiť smrtiacou injekciou, no prežil. Na Američanovi vyskúšajú nový spôsob popravy
Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia.sk

Osobitní spravodajcovia Organizácie Spojených národov (OSN) v stredu vyzvali americké úrady v štáte Alabama, aby nevykonali plánovanú popravu väzňa, ktorého chcú usmrtiť udusením dusíkom. Podľa nich ho táto metóda môže vystaviť neľudskému zaobchádzaniu alebo dokonca mučeniu

Pri tomto druhu popravy sa kyslík postupne nahradzuje dusíkom, čím nastáva hypoxia, strata vedomia a nakoniec smrť.

Zástancovia novej legislatívy tvrdia, že poprava plynným dusíkom predstavuje "humánny a bezbolestný" spôsob, ktorý nevyžaduje špeciálne odborné školenie. K vykonaniu trestu smrti pritom môže dôjsť buď v špeciálnej komore, alebo po nasadení špeciálnej masky.

Kennetha Smitha (58), ktorého odsúdili za nájomnú vraždu spáchanú v roku 1988, by mali popraviť 25. januára v Alabame. Na tvár mu majú nasadiť masku pripojenú k tlakovej fľaši s dusíkom a tak ho udusiť.

Smith je jedným z dvoch žijúcich ľudí v USA, ktorí prežili pokus o popravu. Mal byť popravený v novembri 2022, ale viaceré pokusy zaviesť mu do žily smrtiacu injekciu zlyhali. Strávil niekoľko hodín pripútaný na popravčom stole a potom ho odviedli späť do cely.

Obavy z neovereného spôsobu popravy

​V USA doteraz nikde nevykonali popravu dusíkom. „Toto bude prvý pokus o popravu dusíkovou hypoxiou,“ uviedli štyria spravodajcovia OSN vo vyhlásení.

Vyjadrili obavy, že výsledkom tejto metódy by bola bolestivá a ponižujúca smrť, čo je v rozpore so zákazom mučenia a iných krutých, neľudských alebo ponižujúcich trestov.

Právni zástupcovia odsúdeného Smitha uviedli, že neoverený postup popravy plynom môže byť v rozpore so zákazom "krutých a neobvyklých trestov", ktorý je zakotvený v americkej ústave.

Okrem toho je podľa nich protiústavný aj druhý pokus o popravu akoukoľvek metódou. Smithovi právnici podali proti poprave plynným dusíkom už niekoľko námietok, neuspeli však.

Prečítajte si tiež:

Väčšina popráv v USA sa uskutočňuje využitím smrteľnej dávky barbiturátov. Niektoré americké štáty však majú problém získať tieto látky v dôsledku legislatívy Európskej únie zakazujúcej farmaceutickým spoločnostiam predávať väzniciam preparáty, ktoré sa môžu použiť pri popravách.

Dusíkom sa zvyknú usmrcovať zvieratá, americký veterinárny zväz pri veľkých zvieratách odporúča aj podanie sedatív. Pri Smithovej poprave však sedatíva nie sú plánované.

Agentúra AP pripomenula, že niektoré americké štáty dokonca v súčasnosti zakazujú popravy plynným dusíkom aj v prípade zvierat.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zahraničné krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.