Ďalšie testy potvrdili, že dvojica v anglickom Amesbury sa otrávila novičkom

Špecialisti prehľadávajú dom.
Zdroj: TASR/AP Photo/Matt Dunham

Uviedla to v utorok agentúra AP, podľa ktorej však Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW) vo svojej správe novičok priamo nespomenula.

Globálna organizácia pre dohľad nad chemickými zbraňami potvrdila zistenie britských orgánov, že júnová otrava dvoch osôb v anglickom meste Amesbury, ktorú jedna z týchto osôb neprežila, bola spôsobená nervovoparalytickou látkou novičok. Uviedla to v utorok tlačová agentúra AP, podľa ktorej však Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW) vo svojej správe novičok priamo nespomenula.

Testy OPCW preukázali zhodu s "toxickou chemikáliou nájdenou v biomedicínskych a environmentálnych vzorkách" odobratých v súvislosti s predošlou otravou v blízkom meste Salisbury, pri ktorej boli v marci zasiahnutí bývalý ruský špión Sergej Skripaľ a jeho dcéra Julija. Británia túto chemikáliu predtým identifikovala ako novičok - smrtiacu bojovú látku vyrábanú v Sovietskom zväze v ére studenej vojny.

Do kontaktu s novičkom sa mali v Amesbury dostať Dawn Sturgessová a jej partner Charlie Rowley, pričom Sturgessová na následky otravy zomrela. Podľa správy OPCW nebolo možné určiť, či sa z tej istej dávky predtým otrávili aj Skripaľovci, ktorí obaja prežili a medzičasom ich mohli prepustiť z nemocnice.

Británia z použitia novičku proti Skripaľovcom obviňuje Rusko, čo však druhá strana rozhodne odmieta. Britský minister zahraničných vecí Jeremy Hunt po zverejnení najnovšej správy OPCW opäť adresoval kritiku Moskve: "Bezohľadnosť ruského štátu, s akou vniesol nervové činidlo na územie Spojeného kráľovstva, a úplná ľahostajnosť k bezpečnosti obyvateľstva je otrasná a nezodpovedná," povedal a dodal: "Myslíme na rodinu Dawn Sturgessovej a Charlieho Rowleyho."

HAAG/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Novičok

Dôležité udalosti