Pripravte sa na totálnu vojnu s Ruskom, vyzval admirál z NATO. Máme na to najmenej 5 rokov, znie z Nemecka

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Severoatlantická aliancia varuje civilistov na Západe, aby sa pripravili na totálnu vojnu s Ruskom. Výzva od predsedu vojenského výboru prišla v predvečer začiatku najväčšieho cvičenia aliancie od studenej vojny, v ktorom nacvičujú odrazenie invázie ruských síl.

Predseda Vojenského výboru NATO admirál Rob Bauer povedal, že rozsah cvičenia Steadfast Defender je dôkazom novej pripravenosti Aliancie. Zároveň upozornil, že občianske spoločnosti v členských krajinách NATO sa musia lepšie pripraviť na prípadnú budúcu vojnu s Ruskom.

„Musíme si uvedomiť, že mier nie je samozrejmosťou, a preto máme plány, preto sa pripravujeme na konflikt... Nevyhľadávame konflikty, ale ak na nás zaútočia, musíme byť pripravení,“ uviedol.

Prečítajte si tiež:

​Podľa jeho slov vojna na Ukrajine vážne oslabila ruské pozemné sily, no ruské vojenské námorníctvo a letectvo zostávajú "významnými" silami.

Snahy Moskvy o obnovenie svojich síl brzdia západné sankcie, no Kremľu sa naďalej darí zvyšovať delostreleckú a raketovú výrobu, pokračoval Bauer. Dodal, že hoci na Ukrajine stále prebiehajú intenzívne boje, frontová línia sa "veľmi neposúva ani na jednu stranu".

„Hoci sú posledné útoky Ruska ničivé, nie sú vojensky účinné,“ povedal. Zároveň vyzval podporovateľov Ukrajiny, aby neboli "príliš pesimistickí", pokiaľ ide o vyhliadky Kyjeva v tomto roku.

Najväčšie cvičenie NATO

Severoatlantická aliancia vo štvrtok oznámila, že budúci týždeň spustí najrozsiahlejšie manévre za uplynulé desaťročia. Do vojenského cvičenia sa zapojí 90.000 vojakov. Potrvá niekoľko mesiacov a NATO ním chce preveriť schopnosť spojencov zapojiť sa do konfliktu s takým schopným protivníkom, akým je Rusko.

Cvičenie Steadfast Defender potrvá do konca mája a zúčastnia sa na ňom vojaci zo všetkých 31 členských krajín NATO a Švédska, ktoré čaká na ratifikáciu členstva v Aliancii, uviedol vrchný veliteľ spojeneckých síl v Európe (SACEUR) Christopher Cavoli.

Manévre, ktoré budú pozostávať zo série menších individuálnych cvičení, budú prebiehať od Severnej Ameriky až po východné krídlo NATO v blízkosti hraníc s Ruskom. Na cvičeniach bude aj 50 bojových lodí, 80 bojových lietadiel a viac ako 1100 bojových vozidiel.

Prečítajte si tiež:

Pistorius: Rusko by mohlo zaútočiť najskôr o 5 rokov

Nemecký minister obrany Boris Pistorius v piatok varoval pred rozšírením ruskej vojny na Ukrajine do susedných štátov. K prípadnému ruskému útoku na niektorú z krajín Severoatlantickej aliancie (NATO) by však podľa neho mohlo dôjsť najskôr o päť rokov. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

„Takmer každý deň počúvame hrozby Kremľa, najnovšie sú namierené voči našim priateľom v pobaltských štátoch... Musíme myslieť na to, že (ruský prezident) Vladimir Putin môže jedného dňa napadnúť niektorú z krajín NATO,“ uviedol Pistorius s tým, že pokiaľ by k niečomu takému došlo, bolo by to podľa neho o "päť až osem rokov".

„Musíme rýchlo posilniť našu obranyschopnosť vzhľadom na naliehavosť ohrozenia,“ uviedol ďalej nemecký minister. Dodal, že keď vlani v novembri vyzval nemeckú armádu (Bundeswehr), aby sa pripravovala na potenciálny scenár vypuknutia vojnového konfliktu, chcel zároveň "prebudiť" nemeckú spoločnosť.

Prečítajte si tiež:

Pistorius taktiež očakáva, že spolková vláda do apríla predloží návrhy na opätovné zavedenie nejakej podoby povinnej vojenskej služby. Nemecko ukončilo všeobecnú brannú povinnosť v roku 2011.

Uviedol tiež, že by bol otvorený myšlienke, aby do armády mohli vstupovať aj uchádzači, ktorí nie sú držiteľmi nemeckého pasu.

Nemecký obranný priemysel musí byť podľa Pistoriusa efektívnejší a v tejto súvislosti je podľa neho potrebná aj reforma tzv. dlhovej brzdy, ktorá bráni nadmernému zadlžovaniu krajiny. „S dlhovou brzdou v súčasnej podobe sa z týchto kríz bez ujmy nedostaneme,“ uviedol minister.

Zároveň odmietol výzvy na zvýšenie nemeckej vojenskej pomoci Ukrajine s argumentom, že Bundeswehr nemôže vyčerpať všetky svoje zásoby a ponechať tak Nemecko bez schopnosti brániť sa, uvádza agentúra DPA.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.