Žiadne raňajky, len šálka kávy. Tento zvyk môže mať neblahé následky na vaše zdravie, upozorňuje lekárka

Žiadne raňajky, len šálka kávy. Tento zvyk môže mať neblahé následky na vaše zdravie, upozorňuje lekárka
Ilustračná snímka. Zdroj: Shuterstock/Svitlana Hulko

Mnohí z nás si ju doprajú denne, niekedy aj viac šálok. Káva má na naše zdravie nepochybne dobrý vplyv. Štúdie už dávnejšie preukázali, že pomáha chrániť pred chronickými chorobami a dokonca znižuje riziko predčasnej smrti. Ak ju však pijeme nalačno, môže to mať nepríjemné následky.

Dosahy rannej kávy na prázdny žalúdok popísala lekárka a špecialistka z newyorského medicínskeho centra Columbia Primary Care Chantel Strachan. Uviedla, že príznaky sa môžu objaviť po čase. Medzi nich patrí kyslý reflux, pálenie záhy, ale tiež bolesti hrudníka aj v hornej časti brucha, píše bestlifeonline.com.

„Káva prispieva k zvýšenej tvorbe kyseliny v žalúdku a môže uvoľniť bariéru, známu aj ako zvierač, ktorá oddeľuje žalúdok a pažerák,“ vysvetľuje Chantel Strachan. „To môže viesť k spätnému toku kyseliny, čo spôsobuje pocit pálenia záhy.“

Dodáva, že pre niektorých môže chronický reflux zvýšiť riziko vzniku takzvaného Barrettovho pažeráka, teda stavu, pri ktorom sa výstelka pažeráka poškodí, zhrubne a zapáli sa v dôsledku refluxu kyseliny. Barrettov pažerák sa môže v niektorých prípadoch vyvinúť aj na rakovinu.

Prečítajte si tiež:

Mnohé benefity

Nie každý, kto pije kávu nalačno, pocíti následky. „Mnoho ľudí si vychutnáva rannú kávu bez následkov. Použitie smotany alebo mlieka by mohlo pomôcť znížiť produkciu kyseliny, ktorá je spojená s kávou,“ poznamenala Strachan.

Pomôcť so žalúdočnými ťažkosťami môže tiež výber bezkofeínovej kávy alebo takého druhu, ktorý má nižšiu kyslosť.

Lekárka však pripomína, že káva má mnohé zdravotné benefity. Z mnohých napríklad zníženie rizika srdcových chorôb, cukrovky druhého typu ale tiež rôznych druhov rakoviny. Je preukázané, že pomáha znížiť riziko vzniku Parkinsonovej choroby či Alzheimerovej choroby, pomáha v boji proti obezite a tiež chráni pečeň.

Vyradiť ju zo svojho denného jedálnička tak nemusí byť šťastným riešením. Pred jej požívaním je však lepšie siahnuť aspoň po malých raňajkách, napríklad sendviči či ovsenej kaši.   

Tí, ktorí sa predsa len rozhodli s kávou skoncovať a hľadajú alternatívu, môžu siahnuť po zelenom alebo čiernom čaji. Majú mnoho rovnakých výhod a zároveň spôsobujú menšie žalúdočné ťažkosti.

Kaviareň pre psov. Obslúžia nielen vás, ale aj vašich miláčikov: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti zo sveta

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.