Japonsko sa stalo piatou krajinou, ktorej sa podarilo úspešne pristáť na Mesiaci

Japonsko sa stalo piatou krajinou, ktorej sa podarilo úspešne pristáť na Mesiaci
Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia.sk

Japonský pristávací modul SLIM sa v piatok dostal na povrch Mesiaca. Oznámila to Japonská agentúra pre výskum vesmíru (JAXA) s tým, že preveruje stav sondy. TASR o tom informuje na základe správ agentúr AP a AFP.

 „Na základe údajov z obrazovky sa zdá, že SLIM pristál na Mesiaci. Jeho stav preverujeme,“ povedal Šin Toriumi z JAXA.

Pristávací modul svoj zostup za pomoci motorov začal v sobotu krátko po polnoci japonského času (16.00 h SEČ), uviedla JAXA. Klesal rýchlosťou približne 1700 metrov za sekundu, čo je približne sedemkrát rýchlejšie než dopravné lietadlo, uviedol profesor Osamu Mori z tejto agentúry.

SLIM pri pristávaní využíval novú technológiu. V porovnaní s inými modulmi, ktoré na Mesiaci pristáli aj niekoľko kilometrov od plánovaného miesta, by odchýlka nemala prevýšiť 100 metrov.

Modul je výsledkom dvoch desaťročí práce v japonskej vesmírnej agentúre. Nosná raketa H2A odštartovala vlani začiatkom septembra. Na Mesiaci doteraz úspešne pristáli len zariadenia bývalého Sovietskeho zväzu, Spojených štátov, Číny a Indie.

Hlavným cieľom japonskej misie je otestovať novú pristávaciu technológiu. Tiež má skúmať pôvod Mesiaca a potvrdiť možnú prítomnosť vody, ktorá by sa podľa vedcov mohla v budúcnosti stať kľúčom k vybudovaniu základní.

Povrch Mesiaca síce pripomína púšť, ale na póloch, kde je terén členitý a preniká tam málo slnečného svetla, sú aj oblasti, kde by sa podľa nich voda mohla nachádzať.

Správu budeme aktualizovať

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Japonsko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.