Nový liek, ktorý je šetrnejší ako chemoterapia. Jedenásťročný Arthur vďaka nemu porazil rakovinu

Nový liek, ktorý je šetrnejší ako chemoterapia. Jedenásťročný Arthur vďaka nemu porazil rakovinu
Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia.sk

Nový typ liečby proti rakovine, ktorý je menej toxický a agresívny ako chemoterapia, funguje na báze imunoterapie. Zdravé bunky tak ostanú neporušené a pre ľudské telo je to oveľa šetrnejšie.

Jedenásťročný Arthur je jedným z prvých detí vo Veľkej Británii, ktoré sa liečilo pomocou nového lieku. A aj vďaka nemu chlapec zákernú chorobu úspešne porazil. Jebo príbeh zverejnil web BBC.

Prečítajte si tiež:

Liek budúcnosti

Blinatumomab je nový liek na niektoré typy rakoviny a funguje na inej báze ako chemoterapia. V čase, keď ho dostal Arthur, ešte nebol pre deti schválený.

Národný onkologický ústav Spojených štátov uvádza, že liek je v súčasnosti schválený pre dospelých a deti, ktorí trpia B-bunkovou akútnou lymfoblastickou leukémiou (B-ALL).

Podáva sa pacientom, ktorým sa rakovina vrátila alebo nereagovala na predošlú liečbu, či pacientom, ktorých rakovina je v úplnej remisii.

Blinatumomab funguje tak, že približuje zdravé imunitné bunky a leukemické bunky. Zdravé bunky tak môžu účinnejšie zabíjať tie leukemické. Zásadný rozdiel je v tom, že tento liek nezabíja zdravé bunky tak, ako chemoterapia.

Prečítajte si tiež:

Arthurov príbeh

Arthur sa najskôr liečil pomocou chemoterapie. Tá ho však nedokázala vyliečiť a jeho telo bolo po liečbe veľmi oslabené. Lekári mu preto nasadili nový liek.

Jeho obrovskou výhodu je to, že sa pacient nemusí liečiť ambulantne v nemocnici, ale môže ostať doma. To bolo veľkým plusom aj pre chlapca, ktorý sa liečil v kruhu svojej rodiny. Na kontroly do nemocnice chodil raz za štyri dni, zvyšok času mohol byť doma.

Blinatumomab sa podáva cez hadičky, aby sa čo najrýchlejšie dostal do krvného obehu. Vrecko je však malé a zmestí sa do batohu, preto nemusí byť pacient neustále na lôžku. Arthur tak mohol chodiť aj na prechádzky do miestneho parku.

Aj napriek liečbe vážnej choroby mohol robiť bežné veci a aspoň trochu si užívať život. Jeho rodičia pre médiá uviedli, že prechod z chemoterapie na nový typ liečby bol pre ich syna, ale aj pre nich obrovskou úľavou.

Na konci apríla predošlého roku mu hadičku z ruky odstránili. Arthur vďaka novej liečbe porazil rakovinu.

Je jedným z najsmrteľnejších nádorových ochorení u mužov na Slovensku. Rakovinu pľúc u pacienta odhalia zväčša až v pokročilom štádiu. Viac v reportáži: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.