Za chybu prevzala zodpovednosť. Nórska ministerka odstúpila z funkcie pre plagiátorstvo

Za chybu prevzala zodpovednosť. Nórska ministerka odstúpila z funkcie pre plagiátorstvo
Sandra Borchová. Zdroj: Profimedia

Nórska ministerka pre výskum a vyššie školstvo Sandra Borchová v piatok podala demisiu, predtým priznala plagiátorstvo. Vo svojej diplomovke opisovala z prác iných študentov, vrátane ich chýb. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry AFP.

"Urobila som veľkú chybu," povedala 35-ročná Borchová na narýchlo zvolanej tlačovej konferencii. "Použila som texty iných diplomových prác bez citovania zdroja. Mrzí ma to," dodala.

Nórske médiá predtým upozornili na podobné prvky medzi textom jej magisterskej práce z roku 2014 a ďalšími prácami, predovšetkým dvoch študentov. Ani jeden nebol spomenutý v bibliografických odkazoch.

Prečítajte si tiež:

Študent, ktorý tento prípad odhalil na sociálnej sieti X, predtým známej ako Twitter, uviedol, že Borchová vzala pasáž z inej diplomovky slovo od slova a ponechala aj preklepy.

Kauza je pre Borchovú obzvlášť zahanbujúca. Minulý týždeň sa totiž rozhodla dať na najvyšší súd prípad študentky, ktorú oslobodili spod obžaloby z autoplagiátorstva, teda z toho, že použila pasáže zo svojej vlastnej práce.

Podpredsedníčka nórskej Strany stredu sa vlani stala ministerkou pre vyššie školstvo v stredoľavej vláde. Predtým, v rokoch 2021 až 2023, zastávala post ministerky poľnohospodárstva.

Borchovej diplomová práca na Univerzite v Tromsö z roku 2014 sa zameriavala na bezpečnostné predpisy v ropnom priemysle.  

V posledných mesiacoch odstúpilo už niekoľko členov nórskej vlády. Dôvodom boli spory okolo konfliktov záujmov.

Ed Sheeran nie je plagiátor. Spevák vyhral súdny proces: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zahraničná politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.