Z továrne na Kryme unikol oxid siričitý, evakuovali 4-tisíc detí

Z továrne na Kryme unikol oxid siričitý
Zdroj: reprofoto/Reuters

Obyvatelia mesta Armjansk teraz nosia na tvári ochranné rúška, ktorých sú malé zásoby.

Rusko evakuovalo viac ako 4000 detí z krymského mesta Armjansk, ktoré zasiahol plyn oxid siričitý pochádzajúci údajne z neďalekej továrne vyrábajúcej titánovú bielobu. Informovala o tom vo štvrtok spravodajská stanica BBC, ktorá pripomína, že Rusko anektovalo ukrajinský Krymský polostrov v marci roku 2014. Armjansk s približne 22.000 obyvateľmi leží blízko hranice s Ukrajinou.

Ruskom dosadený krymský líder Sergej Aksionov uviedol, že továreň v súčasnosti zastavuje výrobu. Titánová bieloba má široké využitie v priemysle a pridáva sa napríklad do maliarskych náterov na zvýšenie bielosti. Podľa Aksionova "životu a zdraviu obyvateľov nič nehrozí".


Odborníci sa domnievajú, že v dôsledku letných horúčav sa vyparilo veľké množstvo kyseliny sírovej vyhodenej v nádrži a škodlivý oxid siričitý sa z nej rozšíril po Armjansku. Obyvatelia teraz nosia na tvári ochranné rúška, ktorých sú malé zásoby. Nádrž s kyselinou sírovou má 42 štvorcových kilometrov a samotná továreň je 34 rokov stará.

Školákov odvážali autobusmi na juh do kúpeľov na Kryme. Oblasť je populárnou dovolenkovou destináciou pre Rusov. Obyvatelia sa podľa ruských médií vyjadrovali, že plyn zamoroval ich mesto už od 23. augusta a niektorí sa sťažovali, že úrady konajú pomaly.
Podľa správ je znečistenie ešte horšie v dedine Perekop, ktorá je k továrni bližšie a má 900 obyvateľov.

Jedna z pracovníčok v továrni uviedla pre ruský denník Kommersant, že jej marhuľové stromy a vinič pokryla mazľavá "hrdza". Prirovnala ju k starému motorovému oleju a dodala, že týmto povlakom je pokrytý aj jej dom. Podľa miestnych obyvateľov pribúda v Armjansku pacientov sťažujúcich sa na popáleniny od chemikálií a problémy s dýchaním.

ARMJANSK/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Oxid siričitý

Dôležité udalosti