Donald Trump zvíťazil v primárkach v New Hampshire

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Exprezident USA Donald Trump podľa očakávaní zvíťazil v utorkových republikánskych prezidentských primárkach v štáte New Hampshire. V ten istý deň sa tam uskutočnili aj primárky demokratov, ktoré vyhral prezident Joe Biden, hoci ani oficiálne nekandidoval, informuje agentúra AP.

Výsledky primárok v New Hampshire podľa AP zvýšili pravdepodobnosť toho, že sa v novembrových prezidentských voľbách zopakuje súboj medzi Bidenom a Trumpom. Obaja politici sa stretli už vo voľbách v roku 2020, v ktorých zvíťazil Joe Biden, čo Donald Trump dodnes odmieta uznať.

Pre Trumpa predstavuje výsledok v New Hampshire druhé víťazstvo v primárkach po sebe, po minulotýždňovom triumfe v Iowe, v ktorej 15. januára odštartovala séria primárok a volebných zhromaždení Republikánskej strany.

Prečítajte si tiež:

Po prehre v Iowe v nedeľu odstúpil z boja o prezidentskú nomináciu republikánov guvernér Floridy Ron DeSantis. Ako jediná reálna alternatíva k Trumpovi tak už zostala len bývalá veľvyslankyňa USA pri OSN Nikky Halleyová, ktorá do kampane v New Hampshire investovala veľa času aj financií.

Vystupňovala pritom svoju kritiku Trumpa a prezentovala sa ako zjednocujúca kandidátka, ktorá do Republikánskej strany prinesie potrebnú generačnú výmenu. Jej apel však podľa agentúry AP nenašiel medzi voličmi dostatočnú odozvu.   

Podľa čiastkových výsledkov (po zrátaní hlasov z 39 percent okrskov) v New Hampshire zvíťazil Donald Trump so ziskom približne 53 percent hlasov. Haleyovú podporilo zhruba 46 percent hlasujúcich. ´

V Iowe Trump minulý týždeň dosiahol drvivé víťazstvo so ziskom 51 percent hlasov; DeSantis presvedčil len 21 percent a Haleyová 19 percent voličov.

Prečítajte si tiež:

Utorkové primárky Demokratickej strany v New Hampshire vyhral prezident Joe Biden napriek tomu, že sa jeho meno nenachádzalo na hlasovacích lístkoch. Spôsobili to spory medzi miestnymi demokratmi a vedením Demokratickej strany týkajúce sa termínu hlasovania.

Bidenovi stúpenci však zorganizovali masívnu kampaň, v rámci ktorej vyzývali voličov, aby dopisovali jeho meno na hlasovacie lístky. Samotný prezident kampaň túto kampaň oficiálne nepodporil, ani v tomto štáte nevykonával žiadne predvolebné aktivity.

Podľa AP Biden vďaka úspešnej dopisovacej kampani poľahky porazil dvoch hlavných protikandidátov - minnesotského kongresmana Deana Phillipsa a autorku ezoterickej literatúry Marianne Williamsonovú, ako aj množstvo ďalších málo známych uchádzačov.

To mu ale nezaistí žiadnych delegátov na nominačný zjazd Demokratickej strany, vzhľadom na to, že konanie primárok v New Hampshire v tomto termíne nebolo schválené Demokratickým národným výborom (DNC). Toto víťazstvo však podľa AP napriek tomu konsolidovalo Bidenovu snahu o získanie prezidentskej nominácie Demokratickej demokratickej strany na druhé funkčné obdobie v Bielom dome.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín zo 16. 1. 2024 o Trumpovom dôležitom prvom kroku:

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Zahraničná politika

Dôležité udalosti