Ukrajinský novinár spochybnil ruskú verziu o páde lietadla. Na palube mohli byť zbrane z Iránu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Ruské ministerstvo obrany obvinilo v stredu Ukrajinu zo zostrelenia vojenského transportného lietadla, pri ktorom podľa neho zahynulo všetkých 74 ľudí na palube vrátane 65 ukrajinských vojakov prevážaných na výmenu zajatcov. TASR o tom informuje podľa agentúr AFP a AP.

Ministerstvo tvrdí, že lietadlo lietadlo Iliušin Il-76 zostrelili, keď letelo z letiska Čkalovskij v Moskovskej oblasti do Belgorodskej oblasti hraničiacej s Ukrajinou, "aby prepravilo ukrajinských vojakov na výmenu" vojnových zajatcov.

Podľa vyhlásenia ruský radar zaznamenal odpálenie dvoch ukrajinských rakiet zo susediacej Charkovskej oblasti na východe Ukrajiny. Ministerstvo označilo údajný útok za "teroristický čin".

V predošlom vyhlásení ruského ministerstva obrany sa uvádzalo, že na palube lietadla bolo 65 ukrajinských vojakov, šiesti členovia posádky a tri osoby, ktoré zajatcov eskortovali. Gubernátor Belgorodskej oblasti Viačeslav Gladkov neskôr bez bližších podrobností oznámil, že všetci na palube zahynuli.

Čo viedlo k zrúteniu lietadla ani to, kto sa nachádzal na palube, sa zatiaľ nepodarilo overiť, uviedla agentúra AP. Ukrajinskí predstavitelia sa podľa nej k prípadu priamo nevyjadrili, varovali však pred šírením nepotvrdených informácií.

Neoverené videá na sociálnych sieťach ukazujú veľké lietadlo údajne v Belgorodskej oblasti, ako naklonené na stranu padá na zem, a následne plamene po výbuchu.

Kyjev tvrdí niečo iné

Inak o páde lietadla informuje ukrajinský generálny štáb. Podľa webu Ukrainska pravda lietadlo prepravovalo rakety pre ruské systémy protivzdušnej obrany S-300. O vojnových zajatcoch zmienka nepadla.

Niektoré ukrajinské médiá pôvodne tvrdili, že lietadlo možno zostrelili ukrajinské sily, ale tieto správy boli neskôr vymazané.

Ukrajinský novinár Iľja Ponomarenko spochybnil ruskú verziu o pohybe zostreleného vojenského lietadla. Naznačujú to podľa neho údaje o lete z portálu Flightradar.

„Zostrelené ruské lietadlo Il-76 RA-78830, ako vidím, práve letelo z Moskvy do Iránu okolo 23. januára. Potom bolo vidieť, ako vzlietlo z Iránu a 24. januára sa dostalo späť do Ruska cez saudský a egyptský vzdušný priestor. A potom bolo zostrelené neďaleko Belgorodu. A mám otázku - viezlo ukrajinských zajatcov alebo iránske zbrane do Belgorodu a ďalej do Ruska?“ napísal Ponomarenko v príspevku na Twitteri.

Na zázname z Flightradaru sa lietadlo stráca po vypnutí transpondéra počas spiatočnej cesty z Iránu nad Cyprom v čase 7:10 UTC.

V tom čase sa od Belgorodskej oblasti, v ktorej krátko pred 9.00 hod havarovalo, ešte vyše 1700 km. Lietadlo Il-76 pritom dosahuje maximálnu rýchlosť 850 km/h, čo naznačuje, že už by medzitým nestihlo pristáť a naložiť ukrajinských zajatcov. 

Či ide skutočne o to isté lietadlo, ktoré sa zrútilo v Belgorodskej oblasti, je otázne. Registračné číslo RA-78830 spomenuli ako prví ruskí vojenskí blogeri. Informácia sa šírila prostredníctvom siete Telegram.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.