Najkrajšou ženou Japonska sa stala Ukrajinka. Výsledky súťaže miss vyvolali zmiešané reakcie

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Japonsko spoznalo víťazku svojej súťaže krásy. Za najväčšiu krásku v krajine bola vyhlásená 26-ročná Karolina Šiinó z mesta Nagoja. Dievčina však nedisponuje črtami typickými pre ženy z krajiny vychádzajúceho slnka. Pochádza totiž z Ukrajiny. Jej víťazstvo tak vyvolalo naprieč krajinou búrlivé reakcie.

Ako informuje web iDnes.cz na základe Tokyo Weekender, dievča sa narodilo rodičom, ktorí pochádzali z Ukrajiny. Jej mama sa však neskôr vydala znovu, a to za Japonca. A tak sa päťročná Karolina s mamou i novým otcom presťahovali do Japonska.

V Japonsku preto žije podstatnú väčšinu svojho života, chodila tam do školy a hovorí plynule a bezchybne miestnym jazykom.

Povedala, že sa počas života stretávala pre svoj pôvod s mnohými problémami. „Musela som čeliť prekážkam, ktoré mi často bránili v tom, aby som bola prijímaná ako Japonka,“ povedala s tým, že o to viac ju teší výhra v súťaži krásy, ktorá pre ňu znamená akoby aj potvrdenie jej japonskej identity.

Sama o sebe tvrdí, že po celý život ako Japonka hovorí aj premýšľa a veľmi ju mrzí, že ju spoločnosť súdi podľa odlišného vzhľadu.

Nespokojnosť Japoncov

Karolininu radosť z výhry však nezdieľa celý národ. Na sociálnych sieťach sa po vyhlásení výsledkov objavilo množstvo názorov, ktoré kritizovali, že národnú súťaž krásy vyhrala žena iného pôvodu.

Podobne reagovali dokonca aj takí, ktorí sa rovnako ako ona, v Japonsku nenarodili, no žijú tam. „Ako cudzinec žijúci v Japonsku si tiež myslím, že voľba niekoho bez etnického spojenia s Japonskom je viac ako smiešna.“

Otázky niektorých kritikov smerovali aj na spojitosť jej výhry so súčasnou geopolitickou situáciou. „Keby sa narodila ako Ruska, nevyhrala by. Ani náhodou. Kritériom je teraz evidentne politika. Aký smutný deň pre Japonsko,“ reagoval jeden z komentujúcich.

Organizátori súťaže si za svojím rozhodnutím stoja. „Po dnešnom výsledku som presvedčená o jednej veci. Japonská krása nie je vo vzhľade, v krvi, ale je hlboko v srdci,“ povedali na margo víťazky. 

Prečítajte si tiež:

V Japonsku nejde o prvú kontroverznú víťazku súťaže krásy. Ešte v roku 2015 zvíťazila žena, ktorá mala mamu Japonku a otca černocha. Ariana Mijamoto musela isté obdobie taktiež čeliť rôznym rasistickým narážkam.

Redaktor Televíznych novín Ján Tribula zobral na hory poslednú federálnu miss:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti zo sveta

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.