Zelenskyj žiada medzinárodné vyšetrovanie havárie ruského vojenského lietadla

Havária ruského vojenského lietadla Il-76 v Belgorodskej oblasti hraničiacej s Ukrajinou.
Havária ruského vojenského lietadla Il-76 v Belgorodskej oblasti hraničiacej s Ukrajinou. Zdroj: TASR/Validated UGC video via AP

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj žiada medzinárodné vyšetrovanie stredajšej havárie ruského vojenského lietadla Il-76 v Belgorodskej oblasti hraničiacej s Ukrajinou. Moskva zo zostrelenia stroja viní Ukrajinu. Informujú agentúry AFP a DPA.

„Naša krajina bude trvať na medzinárodnom objasnení,“ povedal Zelenskyj. „Je očividné, že Rusi za zahrávajú so životmi ukrajinských väzňov, s pocitmi ich rodinných príslušníkov a emóciami našej spoločnosti,“ dodal v spojitosti s haváriou, pri ktorej zahynuli všetky osoby na palube. Prezident nepotvrdil a ani nepoprel tvrdenia Ruska, že lietadlo zostrelili Ukrajinci, píše AFP.

Zelenskyj ukrajinskému ministrovi zahraničných vecí Dmytrovi Kulebovi nariadil, aby zahraničným partnerom poskytol všetky informácie, ktoré má Ukrajina k dispozícii, píše DPA.

Prečítajte si tiež:

Hlavná správa rozviedky ukrajinského ministerstva obrany (HUR MO) sa podľa Zelenského slov pokúša získať viac informácií o desiatkach ukrajinských vojnových zajatcov, ktorí sa podľa vyjadrení Ruska nachádzali na palube. Moskva uviedla, že zahynulo všetkých 74 ľudí na palube vrátane 65 ukrajinských vojakov prevážaných na výmenu zajatcov.

Ukrajinská rozviedka v stredu uviedla, že nemá "spoľahlivé informácie" o tom, kto sa na palube nachádzal. Kyjev však potvrdil, že v stredu sa mala uskutočniť výmena väzňov.

Kyjev podľa rozviedky nebol vopred informovaný o potrebe zaistiť bezpečnosť vzdušného priestoru v oblasti okolo mesta Belgorod vo vopred stanovenom čase tak, ako sa to stalo doteraz už niekoľkokrát pri výmene väzňov.

Rusko v spojitosti s haváriou lietadla požiadalo o mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN, ktoré sa uskutoční vo štvrtok.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín z 25. 1. 2024. Ruské ministerstvo obrany obvinilo v stredu Ukrajinu zo zostrelenia vojenského transportného lietadla:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.