Krémy proti starnutiu si dávajú už aj 9-ročné dievčatá. Dermatologičky pred tým varujú

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Zdroj: Shutterstock.com/YAKOBCHUK VIACHESLAV

Zoznam vianočných prianí 36-ročnú Kesharu prekvapil. Na rozdiel od minulých rokov, jej dcéra nechcela žiadne hračky. Namiesto nich si želala drahé očné krémy, séra proti starnutiu, kvapky a oleje so zložkami ako retinol či polypeptidy.

Napríklad, očné sérum na jemné linky a vrásky a zníženie opuchov sa predáva za 56 libier. Kesharina dcéra má len deväť rokov.

Nie je jediné dieťa, ktoré siaha po takýchto produktoch. Pre portál The Guardian povedala, že keď nabehla do drogérie, ďalšie matky jej potvrdili, že aj ich 10-ročné dcéry nakupujú krémy proti starnutiu. 

Ovplyvňujú ich sociálne siete, najmä TikTok, kde influenceri propagujú tento typ kozmetiky. 

Dermatologička má jasný odkaz. 

Prečítajte si tiež:

Citlivej pleti môžu vitamíny uškodiť

Lekárka Emma Wedgeworth priblížila, že vo svojej praxi sa bežne stretáva s tým, že 10-ročné dievčatá vstávajú ráno o šiestej a hodinu sa venujú starostlivosti o svoju pleť. Na sociálnych sieťach sa tento trend nazýva aj „skincare routine“. Až potom môžu ísť do školy. 

Mladé dievčatá majú často pocit, že keď skôr začnú s aplikáciou rôznych krémov a pleťových masiek, vyhnú sa tým problémom v budúcnosti. 

Keshara sa obáva, že tieto trendy spôsobia u jej dcéry, že sa bude stále porovnávať s inými dievčatami na sociálnych sieťach a bude to viesť k problémom so sebavedomím. 

Svoje skúsenosti pridáva aj dermatologička Anjali Mahto. „Znepokojuje ma, keď vidím, ako dievčatá používajú produkty s vitamínom C, vitamínom A či exfoliačné kyseliny ako AHA a BHA. Nepatrí to na mladú pleť,“ radí Mahto.

Lekárka Wedgewortha dodáva, že je skvelé starať sa o svoju pleť, ale nie do takej miery, aby ste používali tak veľa produktov.

„Drvivú väčšinu z nich nebudete potrebovať a niektoré by mohli byť dokonca škodlivé. Niektorá pleť je citlivá a niektorí mladí ľudia dokonca používajú retinol, ktorý má účinky proti starnutiu, ale môže byť pre citlivú pleť škodlivý,“ upozorňuje dermatologička.

Deti by sa preto týmto výrobkom mali úplne vyhnúť. Ak majú akné, alergiu či iné kožné problémy, treba navštíviť dermatológa.

Čo nám hrozí v špinavej posteľnej bielizni? Pozrite sa, aké rady má dermatologička:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.